Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  zapoznała się z oceną przezimowania upraw rolnych, w szczególności wymarznięcia rzepaku i zbóż ozimych, informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dostępie do materiału siewnego umożliwiającego zastępowanie wymarzniętych upraw oraz  informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dopłatach do materiału siewnego realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego w przypadku konieczności powtórnego korzystania z kwalifikowanego materiału siewnego.
Informacje przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Andrzej Butra.
Według oceny przezimowania (stan na 15 marca br.) w stacjach doświadczalnych oceny odmian szacuje się, że średnio wymarzło ponad 50% upraw jęczmienia ozimego (w województwach: łódzkim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim), ponad 30% upraw pszenicy ozimej (w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim oraz lubuskim) i około 13% upraw rzepaku (w województwach: łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim).
Około 750 tys. ha zbóż ozimych (głównie pszenicy i jęczmienia) będzie wymagało przesiewu, przy czym przedsiębiorcy prowadzący obrót materiałem siewnym mogą dostarczyć go do obsiewu 350 tys. ha, pozostały obszar musi być przesiany materiałem siewnym z zasobów rolników. Jeżeli zostanie wykorzystany materiał elitarny lub kwalifikowany mogą ubiegać się o dopłaty.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie pomocy ekonomicznej dla gospodarstw rolnych dotkniętych klęską wymarznięć w 2012 r.
W dezyderacie Komisja apeluje do rządu o staranne rozpatrzenie zgłaszanych przez producentów rolnych wniosków. Oczekuje zaproponowania przez rząd rozwiązań, które umożliwią odtworzenie produkcji roślinnej w Polsce oraz pomogą rolnikom w rozwiązaniu problemów ekonomicznych spowodowanych wymarznięciami. Komisja zwraca się o przesłanie do dnia 11 kwietnia 2012 r. szczegółowej informacji o podjętych przez rząd RP działaniach w tym zakresie.
Komisja zapoznała się też  z informacjami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dochodowości i wynikach rolnictwa w 2011 r. oraz o kosztach i cenach wybranych produktów rolnych w latach 2007-2011.

Andrzej Butra – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował , że według szacunków wartość dochodu sektora rolnego w 2011 roku w cenach bieżących osiągnęła poziom 36.567 mln zł i była wyższa o blisko 15% w porównaniu z rokiem 2010. To najwyższa wartość dochodu w okresie 2004-2010. Ostatnie dwa lata (2010-2011) praktycznie w pełni zrekompensowały rolnikom pogorszenie koniunktury, jakie miało miejsce w 2008 i 2009 roku. Na wzrost dochodu rolnictwa w minionym roku złożyło się kilka przyczyn. Główną przyczyną był wzrost cen żywności oraz znaczny wzrost produkcji w niektórych działach rolnictwa.
Dynamika wzrostu cen żywności była w latach 2007-2011 wysoka, wyniosła 25,3% i wyprzedziła inflację. O wysokim wzroście cen surowców w 2011 r. zdecydowały przede wszystkim podwyżki cen zbóż. Pszenica i kukurydza podrożała o 38%, jęczmień - o 56%, a żyto - o ponad 80%. Cena trzody w skupie wzrosła o 16%, drobiu - o prawie 19%.

Komisja zapoznała się również  z informacją o sytuacji społecznej w środowisku wiejskim z uwzględnieniem terenów po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych.
Społeczność związana z PGR-ami liczyła ok. 2 mln osób. Rynek pracy po likwidacji PGR stał się bardzo płytki pod względem zatrudnienia w zawodach pozarolniczych, bezrobocie występuje przede wszystkim w osiedlach popegeerowskich i jest szczególnie nasilone tam, gdzie są one dalej położone od głównych szlaków komunikacyjnych, co pogłębia ich izolację od pozostałych terenów. Nie sprawdziła się lansowana w początkach restrukturyzacji i prywatyzacji teza zakładająca, iż w wyniku likwidacji PGR ziemia i majątek trafią głównie do istniejących i nowo powstających gospodarstw rodzinnych.
Posłowie w dyskusji podkreślali konieczność udzielania wszelkiej możliwej w obecnych warunkach pomocy byłym pracownikom PGR-ów i mieszkańcom osiedli popegeerowskich.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę