Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

2 marca 2012
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 28 lutego  przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt uchwały w sprawie wezwania Rządu RP do aktywnego działania na rzecz wprowadzenia równych i niedyskryminujących zasad podziału środków na dopłaty bezpośrednie dla rolników między państwami członkowskimi Unii Europejskiej .
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Krzysztof Jurgiel (PiS).
Projekt ma na celu wezwanie Rządu do stanowczego przeciwstawienia się dyskryminującym i niesprawiedliwym propozycjom Unii Europejskiej i do aktywnego zabiegania o system dopłat oparty na kryteria równe dla wszystkich państw członkowskich.
Dotychczasowy system dopłat bezpośrednich dla rolników oparty jest na kryterium historycznym, odnoszącym się do wielkości środków na dopłaty przyznawanych poszczególnym państwom członkowskim w przeszłości i powoduje znaczne zróżnicowanie w wysokości dopłat na 1 ha gruntów rolnych między państwami członkowskimi. Wyższe dopłaty otrzymują rolnicy w starych krajach członkowskich, a niższe - w nowych krajach członkowskich (także w Polsce).
W dyskusji różnice zdań dotyczyły tego, czy rząd należy wzywać do aktywnego działania czy też wspierać go w tym działaniu.
Zabierający głos prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych - Wiktor Szmulewicz i zastępca Przewodniczącego ZZR „Ojczyzna” - Mariusz Gołębiewski, wsparli ww. projekt.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke podkreślił, że działania rządu, w tym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na rzecz wprowadzenia równych i niedyskryminujących zasad podziału środków na dopłaty bezpośrednie dla rolników między państwami członkowskimi Unii Europejskiej są bardzo intensywne. Stwierdził, że rząd jest przeciwny przyjęciu projektu ww. uchwały w zaproponowanym przez wnioskodawców kształcie.
Komisja odrzuciła wniosek posła Artura Dunina (PO) o odrzucenie ww. projektu.
Komisja przyjęła zgłoszoną przez posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego (PiS) poprawkę polegającą na przyjęciu za podstawę rozpatrywanego projektu uchwały Sejmu tekstu uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 lutego 2012 r. w sprawie wezwania Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego do aktywnego działania na rzecz uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej, konkurencyjności i postępu oraz wprowadzenia równych i niedyskryminujących zasad podziału między państwa członkowskie Unii Europejskiej środków na dopłaty bezpośrednie dla rolników - upoważniając legislatorów do wprowadzenia w ww. tekście zmian redakcyjnych, w tym w tytule projektu uchwały, poprzez zastąpienie słów „wezwania Rządu” słowami „wsparcia Rządu” i pozostawieniu „wezwania.

Komisja rozpatrzyła też  informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o projekcie stanowiska Rządu RP w sprawie pakietu legislacyjnego dotyczącego przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku (COM (2011) 625-631).
Informację przedstawili: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke oraz zastępca Dyrektora ds. Analiz i Strategii Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej MRiRW - Waldemar Guba.
Pakiet legislacyjny zawiera wiele rozwiązań, które budzą obawy o możliwość realizacji zakładanych celów i założeń, w szczególności, uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej (m.in. zakłada się odejście od systemu jednolitej płatności obszarowej SAPS i obowiązkowe przejście na system uprawnień do płatności) i w wielu obszarach są niespójne z polskimi oczekiwaniami w sprawie przyszłości WPR po 2013 r. Propozycje oznaczają niewielki postęp w zakresie istotnego dla Polski postulatu wyrównania poziomu stawek płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi, redukując tylko część różnic tych stawek wynikających z historycznej wielkości i intensywność produkcji rolnej.
W dyskusji posłowie podkreślali rozbieżność proponowanych rozwiązań z oczekiwaniami i potrzebami polskich rolników.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w MRiRW - Kazimierz Plocke oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Najwyższej Izby Kontroli, NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, Związku Zawodowego „Samoobrona”, Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Zawodowego Rolnictwa i Obszarów Wiejskich „Regiony”, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę