Z inicjatywy Elżbiety i Mieczysława Maniak, rolników zajmujących się wypiekiem domowego pieczywa ze wsi Zawady, powiat łęczycki którzy jako pierwsi w łódzkim zarejestrowali produkt regionalny( chleb łęczycki) trwają prace związane z utworzeniem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Produktów Regionalnych Ziemi Łęczyckiej.
Inicjatywa ta jest popierana przez Starostę Łęczyckiego Wojciecha Zdziarskiego, a w bezpośrednich pracach zaangażowani są pracownicy Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Łęczycy. Bardzo duże zainteresowanie stowarzyszeniem wykazują przedstawiciele firm, w szczególności restauracji, różnych organizacji, w tym działających na rzecz pomocy dla osób bezrobotnych.
- Wydaje się, że dzięki podjęciu odpowiednich działań będzie można wykorzystać wszystkie te walory i uzupełnić je dodatkowo ofertą turystyczno – kulinarną, bazującą na gospodarstwach turystycznych, jakie co raz częściej pojawiają się na mapie powiatu. Chleb Łęczycki, Grabowska Zupa Cebulowa, pączki z Mikołajewa, Boruciaki – cebulaki, czy zupa ułańska po łęczycku. To tylko niektóre nazwy potraw, tak mile łaskoczących swoim brzmieniem odwiedzających powiat turystów.Już teraz można spróbować barszczu w chlebie po łęczycki w oberży „Na Progu Tumu”. Swojsko brzmiąca restauracja Kargul, prowadzona przez Adama Pawlaka, jest oblegana ze względu na bardzo smaczne, choć niewygórowane cenowo łęczyckie dania. Hotel - Restauracja „Królewska”, zaspokoi gusty najbardziej wyrafinowanych smakoszy. Kilkoma słowy i funkcjonujące firmy, i przede wszystkim osoby działające w Kołach Gospodyń Wiejskich, czekają na zintegrowanie działań mających pomóc im w przygotowaniu jeszcze lepszej oferty kulinarnej Ziemi Łęczyckiej. Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Produktów Regionalnych Ziemi Łęczyckiej wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. – mówi Janusz Jankowski ze Starostwa Powiatowego w Łęczycy.