Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z myślą o mieszkankach wsi

14 października 2008
Przez dwa dni 8 i 9 października Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach to istny „świat kobiet”. Stało się tak za sprawą bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych.
Na badania mammograficzne zaproszone zostały panie w wieku 50-69 lat (roczniki od 1939 do 1958), które nie odbywały tego typu badań w ciągu ostatnich 2 lat lub w roku 2007 (w ramach Programu Profilaktycznego) otrzymały wskazania do wykonywania powtórnych badań po upływie 12 miesięcy. Przeprowadzane były one w ambulansie medycznym ZZOZ Profilaktyka, Diagnostyka, Leczenie z Poznania, który przez dwa dni stał na terenie ŁODR w Bratoszewicach.
Bezpłatnym badaniom cytologicznym mogły poddać się panie w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie odbywały tego typu badań. Organizatorzy akcji zapewnili dowóz na badania do SP ZOZ w Strykowie.
Sprawcami „kobiecego zamieszania” w Bratoszewicach były oczywiście… panie – organizatorki akcji. Edyta Kijak i Grażyna Bożyk z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach, wspierane przez dyrekcję – dyrektora Grzegorz Ciebiadę, Janusza Szramę i Barbarę Günther, zastępców dyrektora, Beata Aszkielaniec i Anna Leder z Narodowego Funduszu Zdrowia Oddział Łódź i Beata Zdzienicka, reprezentująca Wojewódzki Ośrodek Koordynujący działający przy Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi postanowiły w ramach akcji „Życie jest bezcennym darem” zorganizować kobietom, mieszkankom miast, miasteczek i wsi wokół Łodzi bezpłatne badania na terenie ośrodka doradztwa rolniczego w Bratoszewicach.
W czwartek rano wyruszyły do Bratoszewic trzy autokary: z Rawy Mazowieckiej, Kutna i Łodzi. Autokary zatrzymywały się po drodze w określonych wsiach i  miasteczkach (np. w Łęczycy, Ozorkowie, Jeżowie, Koluszkach, Zgierzu, Nowosolnej) i zabierały Panie, które postanowiły skorzystać z okazji i się zbadać.
Przez dwa dni z badaniom mammograficznym poddało się 150 kobiet, z badań cytologicznych skorzystało 40 pań.
– Bardzo się cieszymy, że udało się namówić tak dużą liczbę kobiet, by poddały się bezpłatnym badaniom. Bardzo pomocne były tu bezpośrednie kontakty specjalistek z ŁODR, które na co dzień z tymi paniami pracują. A cel akcji jest szczytny, przecież chodzi tu o to, by zapobiegać chorobom nowotworowym, a jeżeli się taka zdarzy, to wykryć ją jak najwcześniej, wtedy dajemy sobie szansę na życie – mówiły przedstawicielki NFZ.
– Czy potrzebne są takie akcje. Oczywiście, że tak. Bardzo trudno jest znaleźć czas dla siebie. Człowiek jest ciągle zabiegany. Do lekarza idę, jak już nie mam siły chodzić. A tak w grupie to i raźniej jakoś.
– Przyjechałam na badania, bo nie musiałam zabiegać o skierowanie, zapisywać się w kolejkach, płacić, a przecież o tym raku piersi tak często się mówi. Przynajmniej będę miała pewność, że piersi mam zdrowe.
– Ja badam piersi regularnie co dwa lata. Mam już 68 lat, ale wcale nie uważam, że jestem niej ważna niż wtedy, kiedy miałam lat dwadzieścia czy trzydzieści. Była okazja, więc z niej skorzystałam i bardzo się cieszę, że moje koleżanki też przyjechały.
– Ja się, niestety nie mieszczę w przedziale wiekowym, ale przyjechałam, by posłuchać wykładów lekarzy i po prostu spotkać inne mieszkanki wsi, porozmawiać. Uważam, że każde spotkanie, każda wymiana poglądów czegoś uczą.
– Powtarzałam sobie, że nawet jak mam tego raka, to wolę nie wiedzieć. Teraz, kiedy widzę, że tak dużo kobiet przyjechało na badania, kiedy posłuchałam pana doktora i panią psycholog,  zmieniłam zdanie – warto jednak znaleźć dla siebie trochę czasu. Cieszę się, że przyjechałam, że się zbadałam, teraz tylko będę się trochę denerwować, jaki jest wynik tego badania.
Ogólnie wszystkie panie były zadowolone, że wsiadły do autobusu, przyjechały, przebadały się, wypiły kawę w dobrym towarzystwie i jeszcze czegoś się nauczyły słuchając wykładów.
A wykłady były trzy. Tę „naukową” część spotkania poprowadziła Barbara Günther, zastępca dyrektora ŁODR.
Doktor Janusz Sobotkowski, specjalista onkolog, ordynator radioterapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika, mówił o: sposobie na zdrowe życie, profilaktyce bez tajemnic, Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych. Psycholog Elżbieta Narzekalak, również ze Szpitala im. Kopernika w Łodzi, radziła zgromadzonym tłumnie na sali paniom, jak pokonać strach, obawy, niepokoje, jak przekonać samą siebie, że warto zadbać o zdrowie, że jesteśmy – my kobiety, żony i matki – tak samo ważne jak nasi partnerzy i jak nasze dzieci.
Rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ Beata Aszkielaniec przekazała kobietom wiedzę na temat bezpłatnych badań, zdradziła sposoby, jak się o nich dowiedzieć i zachęcała do korzystania z takich okazji, bo zdrowie powinno być dla wszystkich najważniejsze.
Akcja w Bratoszewicach zakończyła się powodzeniem. Mamy nadzieję, że wszystkie panie są zdrowe. Na wyniki, niestety, trzeba troszkę poczekać – każda z pań otrzyma je pocztą w przeciągu miesiąca.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę