Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z myślą o działaniach stabilizujących

5 stycznia 2016
W piątek 8 sierpnia ,odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Międzyresortowego w sprawie działań stabilizujących na rynkach owoców i warzyw objętych embargiem Federacji Rosyjskiej.
Do zadań powołanego z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego zespołu  należy przede  wszystkim wypracowanie działań stabilizujących sytuacje na rynkach objętych embargiem wprowadzonym przez Federację Rosyjską. Pobnadto  wypracowanie działań zmierzających do zniesienia wyżej wymienionego embarga oraz koordynowanie, monitorowanie oraz dokonanie przeglądu stopnia zaawansowania podejmowanych działań.
W skład międzyresortowego Zespołu wchodzą: przewodniczący – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; zastępca przewodniczącego – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi; właściwy w sprawach działań przeciwdziałania kryzysom na rynkach rolnych oraz członkowie wyznaczeni przez: Ministra Skarbu Państwa, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Gospodarki, Ministra Finansów, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodatkowo w posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.
W trakcie obrad szef resortu rolnictwa  wskazał na zwiększenie skali problemu w związku z poszerzeniem przez Federację Rosyjską embarga na inne produktu rolne. Jednocześnie podkreślił, że już obowiązujące embargo na niektóre owoce i warzywa w chwili obecnej dotyka najbardziej producentów tych warzyw, które muszą być zebrane w najbliższym czasie, a jednocześnie nie mogą być długo przechowywane. Straty poniosą producenci owoców i warzyw.
W ocenie Sawickiego podstawową stratą dla producentów jest brak możliwości sprzedaży do odbiorców rosyjskich ww. produktów zgodnie z przyjętym planem biznesowym, a co za tym idzie brak wpływów z tego tytułu. Dlatego też w zakresie tego typu produktów występuje – jak podkreślił  minister Sawicki potrzeba szybkiego podjęcia skutecznych działań.
W związku z tym dyskutowano  nad podjęciem szeregu działań przez poszczególne resorty np. przeprowadzeniem wycofania z rynku, przyznaniem wsparcia do eksportu, utworzeniem funduszy kryzysowych, zintensyfikowaniem promocji polskich produktów, uelastycznieniem warunków korzystania z ubezpieczeń eksportowych i ubezpieczeń odroczenia płatności, jak również wskazano na konieczność przygotowania nowej oferty produktów kredytowych dla eksporterów.
 Następne posiedzenie zespołu zaplanowano w środę – 13 sierpnia.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę