MERCOSUR1
TSW_XV_2025

XII Krajowy Zjazd Delegatów Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych

23 kwietnia 2004

Wczoraj i dzisiaj odbywa się w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki - XII Krajowy Zjazd Delegatów Rolników, Kółek i   Organizacji Rolniczych. Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, który m.in. pełni rolę rolniczego związku zawodowego, gromadzi blisko 1,1 mln członków skupionych w 22,5 tys. kółek rolniczych i 25,8 tys. kół gospodyń wiejskich. Składa się na niego 48 związków regionalnych i wojewódzkich, 1700 związków gminnych, prawie tysiąc spółdzielni i ok. 3 tys. zespołów ludowych. Pierwsze kółko rolnicze na ziemiach polskich, powstało w 1862 roku w Piasecznie koło Gniewa na Pomorzu Gdańskim. Organizatorem kółka był Juliusz Kraziewicz - działacz oświatowo-gospodarczy.

Zjazd rozpoczął się od wręczenia przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego odznaczeń. Prezydent wyróżnił 43 działaczy kółek odznaczeniami państwowymi. Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta odebrało 8 rolników, 15 wyróżnił Krzyżem  Kawalerskim OOP, 20 osób odebrało Złote Krzyże Zasługi.

Za wybitne zasługi dla rozwoju wsi i rolnictwa

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

  1. Stefan Dobrzykowski
  2. Kazimierz Herda
  3. Zdzisław Krawczyk
  4. Franciszek Krupiński
  5. Stanisław Małecki
  6. Kazimierz Pietralik
  7. Mieczysław Surowiec
  8. Genowefa Szutowicz

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

  1. Alfred Drewniok
  2. Genowefa Duraj
  3. Stanisław Gibki
  4. Zdzisław Janczarek
  5. Jerzy Jurkiewicz
  6. Waldemar Kapiszka
  7. Marianna Lewandowska Blandyna
  8. Józef Wacław Nizio
  9. Stanisław Nowakowski
  10. Jan Julian Ociepka
  11. Roman Piłat
  12. Krystyna Maria Rokita
  13. Genowefa Sochacka
  14. Michał Sytczyk
  15. Helena Warżała

Za zasługi dla rozwoju wsi i rolnictwa

Złoty Krzyż Zasługi

  1. Teresa Małgorzata Jędraszak
  2. Władysław Kiszczak
  3. Edward Krakowiak
  4. Andrzej Krawczyk
  5. Andrzej Lewandowski
  6. Bronisław Maślany
  7. Marian Siedliński
  8. Stanisław Stępień
  9. Wiesław Jan Szmigiel
  10. Zenon Stanisław Szymański
  11. Kazimierz Urbański
  12. Marian Wiszniewski
  13. Andrzej Wolski
  14. Jan Wyszyński

Srebrny Krzyż Zasługi

  1. Adam Zenon Derach
  2. Jan Laskowski
  3. Teresa Danuta Malesa
  4. Henryk Wiesław Sobczak
  5. Irena Szychowska

Zjazd rozpoczął się od odśpiewania Hymnu Narodowego. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, wśroód nich: Prezydent Aleksander Kwaśniewski, minister z kancelarii prezydenta Jolanta Szymanek Deresz, wicepremier Józef Oleksy, minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Olejniczak, prezes PSL Janusz Wojciechowski, marszałek Andrzej Lepper, Jarosław Kalinowski, przewodniczący PLD Roman Jagieliński. Gości powitał i słowo wstępne wygłosił prezes Władysław Serafin. 

Władysław Serafin złożył sprawozdanie ze swej pięcioletniej kadencji. Wspomniał, że od 1999 roku, czyli czasu wychodzenia rolników z protestami na drogi, związek zaczął współdziałać z rządem i rozpoczął z nim dialog korzystny dla polskiej wsi. Powiedział również, że pozytywnie ocenia współpracę z rządem i resortem rolnictwa. Apelował także do prezydenta, by pamiętał, iż polscy rolnicy nie mogą pozwolić , by bez ich udziału ingerować w system ubezpieczeń społecznych. "Ta reforma poszła za daleko" - powiedział przy gromkich oklaskach sali. Prosił także o przygotowanie i wprowadzenie pod obrady parlamentu ustawy, która poprawiałaby sytuację spółdzielczości.

Prezydent mówił, że skoro są wśród nich  tacy, którzy zasłużyli na najwyższe odznaczenia państwowe , to nie stało się tak "za życie z dnia na dzień". Prezydent powiedział także, że "Sami musicie uwierzyć, że polskie rolnictwo, to nie przeżywanie kolejnych miesięcy za pieniądze z KRUS. To naprawdę rolnictwo na światowym poziomie i jest co wnosić do Unii Europejskiej". Prosił także rolników nie tylko o przekazywanie władzom głosu całego środowiska, ale głównie o "pozytywistyczną, codzienną pracę w lokalnych środowiskach". Przypominał, że nikt nie odbierze Polsce jej tożsamości dotąd, dokąd bedzie ona przechowywana w polskich rodzinach. Przy takim podejściu "Polska będzie silna w silnej Europie" - mówił prezydent.

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak wspomniał, że za kilkanaście dni wszyscy  rolnicy i ci, którzy byli za integracją i ci, którzy byli przeciw niej - znajdą się w Unii Europejskiej. Wszyscy jednakowo mogą ubiegać się o unijne dopłaty, korzystać z rent strukturalnych, SAPARD-u - przypominał. "Gdyby ten zjazd odbywał się cztery miesiące wcześniej, byłby inny nastrój na tej sali. Różnica w cenach żywca  wieprzowego - 2,80 zł wówczas i 3,80 zł obecnie - to wzrost znaczący" - przypomniał, mówiąc o posunięciach rządu dla poprawy sytuacji na rynkach rolnych.

W zjeździe wziął udział również wicepremier Józef Oleksy, gratulował prężności związku i zwrócił uwagę, że jako pierwsza  tego typu organizacja ma swe przedstawicielstwo w Brukseli i, która cieszy się dużym poważaniem wśród pracowników unijnych. Podkreślił rolę i osobiste zaangażowanie prezesa Władysława Serafina w reprezentowanie polskich rolników i problemów polskiej wsi. Podziękował za aktywne uczestnictwo Związku w konsultacjach nad programem akcesyjnym Polski.Wicepremier Józef Oleksy powiedział także, że nie ma "zamachu na KRUS". Celem jego reformy jest tylko bardziej sprawiedliwe rozłożenie składek emerytalnych. Zapowiedział również korzystną nowelizację prawa spółdzielczego.

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper, który przybył na zjazd dopiero po tym, jak opuścił go prezydent, apelował, by rolnicy "jednoczyli się w walce przeciw doskwierającym im problemom i pomysłom". Wśród nich wymienił reformę KRUS, dodatkowe podatki dla rolników, niskie dopłaty z budżetu Unii.

Wystąpił również Eugeniusz Laszkiewicz - przewodniczący Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. Mówił o dużej roli i znaczeniu Banków Spółdzielczych w obsłudze rolników i mieszkańców wsi. Wspomniał o tym, iż pracownicy Banków Spółdzielczych dołożą wszelkich starań, by pomóc rolnikom w wypełnianiu dokumentów i wnioskow związanych z pozyskaniem funduszy strukturalnych. Jako organizacja mająca w swoich szeregach ponad 600 placówek, daje możliwość łatwego i powszechnego dostępu wszystkim chcącym z niej skorzystać.

 Wybrano nowe władze. Prezesem został Władysław Serafin, kandydujący na kolejną już kadencję. Nie miał kontrkandydatów. 

Oprócz części merytorycznej odbyła się również gala artystyczna w wykonaniu 23 Zespołów Ludowych Kół Gospodyń Wiejskich. W kuluarach Sali Kongresowej można było skosztować wyrobów wędliniarskich i cukierniczych z różnych regionów Polski. Swoje stoiska miały również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych, które informowały i odpowiadały na pytania delegatów.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę