Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wymiana handlowa Białorusi z Polską - rekordowa

5 stycznia 2016
Wymiana handlowa Białorusi z Polską zapowiada się w tym roku rekordowo i jest duża szansa, że sięgnie 3,3-3,4 mld dolarów - poinformował kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji polskiej ambasady na Białorusi Wiesław Pokładek.
Jak powiedział polskim dziennikarzom, Polska eksportuje na Białoruś głównie mięso wieprzowe, wyroby z drewna, owoce i warzywa. "Jedną z ważniejszych pozycji są urządzenia lub elementy urządzeń do produkcji żywności i wyrobów z plastiku, specjalne urządzenia chłodnicze do żywności" - dodał. Polska importuje natomiast głównie paliwa, surowce chemiczne, nawozy sztuczne.
Dobry poziom tegorocznej wymiany wynika z kilku przyczyn. "Rozpędzona gospodarka białoruska potrzebowała systematycznego zasilania importem, aby stale modernizować swoje moce produkcyjne" - powiedział Pokładek PAP. Jeśli zaś chodzi o eksport z Białorusi, sprzyjała mu m.in. dewaluacja rubla białoruskiego.
Według Pokładka, czynnikiem utrudniającym zwiększenie polskiego eksportu na Białoruś jest po stronie polskiej brak działania programu wsparcia eksportu, a po stronie białoruskiej bariery administracyjne w rodzaju zakazu importu towarów analogicznych do tych, które są produkowane na Białorusi, czy ograniczone środki przedsiębiorstw państwowych, które "są ręcznie sterowane i nie mogą wydawać na import tyle, ile by chciały".
"Czynnikiem pozaadministracyjnym są dochody ludności. W przypadku artykułów spożywczych - a tu jesteśmy stale obecni na rynku - poziom życia jest dość istotnym ograniczeniem" - powiedział.
Według Pokładka, ten rok nie będzie natomiast najlepszy, jeśli chodzi inwestycje bezpośrednie na Białorusi. "To będzie wynik rzędu 20 mln dol., czyli mniej niż w poprzednich latach. To wynika głównie ze względów politycznych oraz słabej sytuacji w sektorze finansowym, który jest wielką niewiadomą" - podkreślił.
Na piątkowej konferencji pasowej z udziałem białoruskich dziennikarzy Pokładek powiedział: "Nie rozumiemy, dlaczego media białoruskie widzą w nas wroga, a nie normalnego sąsiada. Takie samo jest nastawienie także wobec innych państw, nie tylko Polski. Z tego powodu wielu potencjalnych inwestorów wstrzymuje się z decyzjami".
Podkreślał, że wzrostowi dwustronnej wymiany handlowej sprzyjałoby wejście Białorusi do Światowej Organizacji Handlu oraz zawarcie umowy o wolnym handlu z UE, ale obie te perspektywy uznał za odległe. Wskazywał też, że czynnikiem stymulującym byłaby liberalizacja białoruskiej gospodarki.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę