Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wyhamował handel przetworami mleczarskimi

3 grudnia 2015
Jak poinformował Bank Gospodarki Żywnościowej, koniec 2012 roku przyniósł silne wyhamowanie wzrostowych tendencji w światowym handlu przetworami mleczarskimi. W IV kwartale ub. r. globalny import artykułów mlecznych zwiększył się o niespełna 3 proc. w relacji rocznej (w ekwiwalencie mleka), podczas gdy w I półroczu 2012 roku notowano dwucyfrowe dynamiki przyrostu. Warto dodać, że wzrost ten byłby jeszcze niższy, gdyby nie duże zakupy dokonywane przez Chiny. W ostatnich trzech miesiącach 2012 roku wolumen importu artykułów mlecznych przez Państwo Środka był o 30 proc. wyższy, niż rok wcześniej.

Pierwsze dane za 2013 rok wskazują, że nie przyniesie on dużych zmian. Z jednej strony bowiem w Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych silne osłabienie gospodarcze przekłada się na stagnację, lub nawet w przypadku UE spadek konsumpcji artykułów mlecznych, z drugiej nadal rośnie popyt ze strony krajów rozwijających się.
W bieżącym roku, podobnie jak w ubiegłym, na rynku szczególnie aktywne są Chiny i Rosja.
W styczniu Rosja - drugi światowy importer przetworów mleczarskich - zakupiła na rynku globalnym 8,1 tys. t masła, tj. prawie 2-krotnie więcej, niż w analogicznym okresie 2012 roku. Dwukrotnie wzrósł również import masła przez Chiny - z 2,2 tys. t do 4,4 tys. t - a trzykrotnie przez mające na tym rynku mniejsze znaczenie Stany Zjednoczone - z 0,3 tys. t do 1,0 tys. ton. Drastycznie spadły natomiast zakupy masła przez kraje UE z państw trzecich - z 9,1 tys. t w styczniu 2012 r. do 1,1 w roku bieżącym.
W przypadku Chin w analizowanym okresie istotnie wzrósł także import pełnego mleka w proszku (PMP) - o 110 proc. w relacji rocznej do 77,0 tys. ton. Spadł natomiast w odniesieniu do odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) - o ponad 4 proc. do 17,7 tys. ton. Ogółem, całkowite zakupy przetworów mleczarskich przez ten kraj (w ekwiwalencie mleka) zwiększyły się o 65 proc. w relacji rocznej.
Rosja, oraz w pewnym stopniu także Chiny, odpowiadają również za niewielkie ożywienie w sektorze serów. W styczniu br. nasz sąsiad zaimportował o prawie 20 proc. więcej serów (łącznie 21,1 tys. t) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei Chiny zakupiły 4,2 tys. t tego produktu, co oznacza wzrost o prawie 70 proc. w relacji rocznej. Import serów zwiększyła także Japonia -- o ponad 11 proc. do 17,4 tys. ton.
Czołowym światowym eksporterem serów pozostaje Unia Europejska, która w styczniu bieżącego roku sprzedała na rynku globalnym (nie wliczając handlu wewnątrzunijnego) 62,8 tys. t tego produktu, tj. o 23 proc. więcej w relacji rocznej. W ramach Wspólnoty najwięcej sera wyeksportowały Niemcy (11,1 tys. t, wzrost o 8 proc. w relacji rocznej), potem Niderlandy (10,4 tys. t, + 39 proc. r/r) i Francja (8,5 tys. t, +22 proc.). Na piątym miejscu znajduje się Polska (5,0 tys. t), która odnotowała w tym roku największy przyrost eksportu (+52 proc.).


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę