europejskie forum rolników 2025

Wybory, wybory i po wyborach...

10 kwietnia 2007
Wybory, wybory i po wyborach... Częstotliwość różnych wyborów powoduje, że znaczna część społeczeństwa w sposób permanentny uczestniczy świadomie lub nie świadomie w kolejnej kampanii wyborczej.
Środowisko wiejskie po kampanii i wyborach do Izb Rolniczych przeżywa wybory sołtysów . Być może za chwilę będą wybory powszechne.

Efektem tej permanentnej kampanii wyborczej  jest zmęczenie i niechęć  do uczestniczenia w niej większości obywateli. Najlepszym na to dowodem było uczestnictwo rolników w wyborach do Izb Rolniczych. Trudno o precyzyjne dane liczbowe określające frekwencję wyborczą bo każda Izba  odnosiła ilość głosujących do różnych kryteriów. Kryteriami były ilość gospodarstw w województwie, ilość osób składających wnioski, nie jestem pewien, czy podana frekwencja przez wiele Izb dotyczyła  wszystkich rolników  mających prawa wyborcze. Nowelizacja ustawy o podatku rolnym spowodowała, że w woj. małopolskim prawie 1/4 mieszkańców tego województwa posiada prawa wyborcze  do Izby. W samym mieście Krakowie było uprawnionych ponad 100.000 osób.

To był podstawowy problem tegorocznych wyborów. Drugim nie mniej ważnym była niedoskonałość rozporządzenia KRIR  określająca sposób przeprowadzenia wyborów w zakresie terminów wyborczych, możliwości powoływania mężów zaufania,  dopisywania na listę  wyborców w dniu wyborów, nieprecyzyjne zadania Wojewódzkiej Komisji Wyborczej. Można byłoby obciążać winą za całe zło KRIR. Winniśmy jednak wszyscy, którzy  funkcjonują w Izbach Rolniczych, że po wyborach w 2002 roku  nie stworzyliśmy projektu Regulaminu Wyborczego któryby nie posiadał tych błędów.  Jest to priorytetowe zadanie które stoi przed KRIR w najbliższym okresie.

I posiedzenia Rad Powiatowych i I posiedzenie Walnego Zgromadzenia  III kadencji potwierdziło konieczność lepszego umocowania prawnego  wraz z zwiększeniem kompetencji Rad Powiatowych . Nie da się tego zrobić bez zmiany ustawy o Izbach Rolniczych, o której mówimy od dawna. Warto byłoby  w pierwszym okresie  nowej kadencji  przedstawić
i przedyskutować konkretne propozycje prawne zwiększające kompetencje Izby wraz dostosowaniem przepisów finansowych do realiów dnia dzisiejszego.

Dyskusja w ostatnim okresie w jaki sposób pobierać opłaty za wypełnianie wniosków dla rolników, udowodniła w całej rozciągłości słabość naszej ustawy. Okres wyborów do Izb Rolniczych  udowodnił znaczenie Izby rolniczej w środowisku wiejskim, które tym samym znalazły się w sferze zainteresowania partii politycznych.

Bezpardonowa walka o wpływy w Izbach  między wszystkimi partiami funkcjonującymi w środowisku wiejskim była bezpardonowa, obnażająca w całej rozciągłości słabość polskiej demokracji, gdzie najczęstszym argumentem były plotki i pomówienia, a nie argumenty merytoryczne.

Takie są koszty demokracji, której się uczymy bardzo powoli.

POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę