Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wszyscy równi wobec raka

24 października 2006

Ruszyła europejska akcja, której celem jest zagwarantowanie pacjentom w państwach Unii Europejskiej dostępu do najnowszych metod leczenia nowotworów

Wprowadzenie jednolitej unijnej strategii walki z rakiem to główny cel uruchomionej wczoraj w Brukseli inicjatywy o nazwie Cancer United. - Szansa na przeżycie pacjentów nie powinna zależeć od geografii. To się musi zmienić - przekonywał kierujący akcją prof. John Smyth.

W ciągu półtora roku organizatorzy chcą zgromadzić milion podpisów pod petycją domagającą się działania ze strony Parlamentu i Komisji Europejskiej. Ma to być m.in. wprowadzenie w krajach członkowskich dokładnych rejestrów zachorowań, stworzenie wielodyscyplinarnych zespołów lekarzy onkologów, zagwarantowanie pacjentom pełnej informacji o chorobie i dostępnych obecnie metodach leczenia oraz pomoc w kampaniach profilaktycznych.

Według prof. Johna Smytha Cancer United spowoduje zmiany w narodowych programach walki z rakiem oraz wprowadzenie do użytku nowych technik i leków. Tym samym zwiększy szansę pacjentów na przeżycie. Inicjatywa obejmuje również Bułgarię i Rumunię. Zaangażowali się w nią politycy, specjaliści onkolodzy, przemysł farmaceutyczny i organizacje pacjentów.

Co drugi chory umiera
Zdaniem Ingrid Kössler, reprezentującej Szwedzkie Towarzystwo Raka Piersi, o nowotworach wciąż mówi się za mało. - Gdy wykryto u mnie raka, podjęłam błędne decyzje. Nie miałam wtedy pełnej informacji o dostępnych metodach leczenia - przyznała Kössler. Rakdotyka każdej rodziny w Europie - alarmowała Kössler w Brukseli. - W każdej minucie trzy rodziny tracą kogoś kochanego chorego na nowotwór.

Rak jest głównym - oprócz chorób układu krążenia - zabójcą na naszym kontynencie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia liczba nowych zachorowań w krajach Unii Europejskiej do 2015 roku wzrośnie o ok. 11 proc. Mimo coraz doskonalszych leków przeciwnowotworowych, lepszych metod diagnostycznych i terapeutycznych średnio co drugi pacjent z rakiem umiera.

- Coraz więcej Europejczyków choruje na raka. Prognozy mówią, że do roku 2020 liczba nowych przypadków wzrośnie o jedną czwartą i sięgnie 3,4 miliona - mówił w Brukseli prof. Rifat Atun z Imperial College London. W tym samym czasie śmiertelność wzrośnie o 23 proc. i sięgnie 2,1 mln rocznie. - Unia Europejska i kraje członkowskie muszą przyjąć wspólną strategię walki z rakiem - podkreślał prof. Atun. Przedstawiający program Cancer United naukowcy zwracali też uwagę, że w dziedzinie walki z rakiemEuropa jest w tyle za USA. Poprawa sytuacji w onkologii jest też wolniejsza niż leczenie i zapobieganie chorobom układu krążenia.

Przepaść między Wschodem a Zachodem
Dane statystyczne dla całej Europy zacierają jednak różnice w skuteczności leczenia w różnych krajach Unii - zwracają uwagę organizatorzy Cancer United. Francuz chory na raka przewodu pokarmowego ma dwa razy większe szansę na przeżycie niż obywatel Polski.

Zachorowalność na raka i skuteczność leczenia w naszej części Europy niestety niekorzystnie odbiega od standardów starej Unii. Potwierdzają to wyniki badań Eurocare-3 oraz analiz przeprowadzonych przez Karolinska Institutet. Według tych ostatnich w Polsce na walkę z rakiem przeznacza się 34 euro na osobę rocznie. To ponad trzykrotnie mniej niż średnia unijna i sześciokrotnie mniej niż w Norwegii. Zamiast standardami opieki onkologicznej gonić Unię, kraje Europy Wschodniej - w tym Polska - coraz bardziej od niej odstają. Nie wszyscy specjaliści przyłączyli się jednak do Cancer United. Kampania powstała dzięki pieniądzom firmy farmaceutycznej Roche, sprzedającej nowoczesne (i drogie) leki m.in. przeciw rakowi płuc i piersi. Obsługująca Roche firma public relations Weber Shandwick pomaga również organizatorom akcji.

Czystość intencji pod znakiem zapytania
W zarządzie Cancer United zasiada przedstawiciel Roche. Wątpliwości co do czystości intencji organizatorów sprawiły, że z poparcia Cancer United wycofała się część członków Parlamentu Europejskiego i niektórzy onkolodzy. Wątpliwości sprawiły też kłopot organizatorom - akcja miała ruszyć w Parlamencie Europejskim, ale wczorajsze spotkanie odbyło się w mniejszej Bibliotheque Solvay. O sprawie napisał " The Guardian".

- Rządy krajów członkowskich na pewno będą naciskane, aby zwiększyć wydatki na nowe leki onkologiczne. Ciekaw jestem, czy szefowie Cancer United są świadomi, jak bardzo niejasne jest tło tych działań - powiedział " Guardianowi" prof. Michael Coleman z London School of Hygiene and Tropical Medicine. Skrytykował również raport Karolinska Institutet poświęcony związkowi wydatków na opiekę onkologiczną ze skutecznością leczenia.

W tym rankingu Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie pod względem wydatków - i ostatnie miejsce pod względem skuteczności leczenia. - Jestem krytyczny wobec nierówności dostępu do leczenia w Europie, ale manipulowanie opinią publiczną i zmiana narodowych programów walki z rakiem na podstawie kiepskich badań to zła strategia - uważa prof. Coleman.

- Cała ta kampania jest absolutnie przezroczysta pod względem finansowania - zapewnia prof. Smyth. - Nie ma żadnego związku z jakimkolwiek marketingiem, nowymi lekami czy firmami farmaceutycznymi - mówił zdenerwowany prof. Smyth, odpierając zarzuty dziennikarzy " Guardiana".


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę