Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Wspólna Polityki Rolna lekarstwem na globalne ocieplenie?

24 lutego 2010
Według posłów Komisji Rolnictwa oraz naukowców zebranych na publicznym  wysłuchaniu sprawozdania z raportu dotyczącego wpływu zmian  klimatycznych na sektor rolniczy, rolnictwo może przyczynić się do  spowolnienia tych zmian, ale powinno także przystosować się do skutków  globalnego ocieplenia.
Biorąc pod uwagę jego bezpośredni związek z ziemią i żywymi istotami,  ,,rolnictwo może dostarczyć rozwiązań na przyszłość", twierdzi sprawozdawca raportu Parlamentu Europejskiego dotyczącego rolnictwa i  zmian klimatycznych1, Stephane Le Foll. ,,Potrzeba więc nowej wspólnej  polityki rolnej (WPR), która uwzględni wpływ globalnego ocieplenia i  złagodzi zmiany klimatyczne. Nowa wspólna polityka jako główny czynnik  biosfery, będzie gwarancją przejścia do nowego modelu produkcji oraz  rolnictwa opłacalnego ekologicznie, gospodarczo i społecznie", dodaje.
Ze sprawozdania Stephana Le Foll wynika, że przyszła wspólna polityka  rolna może pomóc w złagodzeniu globalnego ocieplenia na trzy sposoby:  ograniczając emisje gazów cieplarnianych (GHG), promując składowanie CO2 w glebie oraz udostępniając trwałe i odnawialne źródła energii.  
Wysłuchanie sprawozdania przyczyniło się do dyskusji na temat raportu, który ma być poddany pod głosowanie komisji 17 marca br.
Wychwytywanie CO2
Według Donalda Reicosky'ego, naukowca z amerykańskiego Departamentu  Rolnictwa, rolnictwo chroniące glebę jest sposobem na zbliżenie go do  ochrony środowiska. Wyjaśnił on, że sekwestracja CO2 w glebie ma wiele  możliwości poprawy ekosystemu. Związek ten zwiększa zdolność  zatrzymywania wody w glebie oraz zmniejsza erozję, ale może również  zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, ilość używanych nawozów oraz  zdolność rozkładu odpadów. Dlatego też "ograniczenie zanieczyszczenia  gleby i ulepszenie systemu upraw" są pierwszymi niezbędnymi decyzjami  do podjęcia, stwierdził Reicosky.
Jaka jest rola WPR?
Wspólna polityka rolna powinna "skoncentrować się na zachowaniu  tradycji rolniczych oraz dawnej siły polityki rolnej", oświadczył  Esther Herranz García. Martin Häusling z Partii Zielonych podkreślił natomiast potrzebę większego wsparcia projektów rozwoju obszarów  wiejskich, tak zwanego ,,drugiego filaru" WPR.
"Leśnictwo europejskie oraz środki rolno-środowiskowe w ramach  drugiego filaru WPR już znacząco przyczyniają się do łagodzenia zmian  klimatycznych", powiedział Rob Cooke, dyrektor Natural England, organu  doradczego rządu brytyjskiego. Mimo że działania te nie są głównym  sposobem redukcji emisji gazów cieplarnianych ani zwiększenia  
produkcji energii odnawialnej, przyczyniają się do redukcji emisji CO2.
José Bové orzekł, że dotychczasowy model ekonomiczny WPR nie pomógł  sektorowi. "Musimy zmienić ten model i dostarczyć nowy model WPR, aby  pozbyć się 30 lat błędów", podsumował.
Zbyt pesymistyczne scenariusze na przyszłość?
John Agnew zakwestionował wiarygodność przyszłych scenariuszy opartych  na dostępnych danych naukowych. Albert Dess zgodził się z nim i  podkreślił, że "brakuje odpowiedzialności za fałszywe proroctwa".  Frank O'Mara, dyrektor ds. badań w Teagasc, Irlandzkim Instytucie ds.  Rozwoju Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, odpowiedział: ,,Nie czuję  
się kompetentny, aby odpowiadać, ale myślę, że postęp jest możliwy,  jeśli wszyscy będą szukać właściwych rozwiązań".
Niejasne koszty adaptacji klimatycznej
,,Adaptacja i łagodzenie są powiązanymi i uzupełniającymi się strategiami", mówił Jan Verhagen, badacz agrosystemów z Uniwersytetu w Wageningen, i dodał, że "włączenie zmian klimatycznych w plany i  politykę rolną to krok na przód". Podkreślił jednak, że koszty  adaptacji i łagodzenia klimatu są wciąż niejasne. ,,Dla rolnictwa,  które zajmuje się ziemią, połączenie starych i nowych metod to  najlepsze rozwiązanie", powiedział Marit Paulsen.
Jak poradzić sobie ze skutkami zmian klimatycznych?
,,Wpływ zmian klimatycznych na rolnictwo może doprowadzić do  niedoborów wody i suszy, nowych chorób, obciążeń termicznych dla  zwierząt oraz zagrożeń, takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe",  powiedział Maciej Jerzy Sadowski, ekspert z Grupy Doradczej, unijnego  programu badawczego "Global Change". ,,Zwiększenie odporności systemów gospodarki rolnej, poprawa gospodarki wodnej oraz rezerwowanie terenów  dla przyszłej produkcji są kluczowymi czynnikami długoterminowej  polityki", oznajmił.
Mairead McGuinness zauważył, że pomimo różnic w postrzeganiu kwestii  walki ze zmianami klimatycznymi, wszyscy zgodzili się, że  ,,rzeczywistym problemem jest lepsze zarządzanie zasobami".
Przypisy:
1. Projekt sprawozdania w sprawie rolnictwa unijnego i zmian klimatu  
dostępny jest na  http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2009_2014/documents/agri/pr/794/794091/794091pl.pdf


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę