Poniżej prezentujemy wystąpienie Przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Posła Czesława Siekierskiego, na spotkaniu Kolegium Komisarzy i Przewodniczących Komisji Parlamentu Unii Europejskiej w dniu 02.12.2014 r.
Rolnictwo mimo swojej specyfiki jest integralną częścią całej gospodarki i z tego tytułu powinno być zawarte w większości priorytetów przedstawionych przez Komisję Europejską na rok 2015. Rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy to zatrudnienie i miejsce kreowania wzrostu gospodarczego, to różne inwestycje. To nie tylko produkcja, ale miejsce życia i pracy wielu osób i powiązanie z różnymi sektorami produkcji czy usług. Podstawą Wspólnej Polityki Rolnej jest jednolity wspólnotowy rynek, którego właściwe funkcjonowanie jest głównym czynnikiem rozwoju, podobnie jak w przypadku innych sektorów produkcji oraz usługowych. Coraz ważniejszy dla rolnictwa staje się sektor usług finansowych, w tym szczególnie sektor bankowy i ubezpieczeniowy. Rolnictwo ma istotne oddziaływanie na stan środowiska i zmiany klimatyczne. Te oddziaływania mogą być tak pozytywne, jak i negatywne. Sektor ten przyczynia się także do wzrostu stabilności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Jest także miejscem produkcji szeregu surowców dla potrzeb przemysłu.
WPR w coraz większym stopniu jest zależna od uwarunkowań zewnętrznych. Postępująca globalizacja handlu światowego ma istotny wpływ na sektor rolny w Europie. Oprócz działań liberalizacyjnych na szczeblu WTO, Unia podpisuje porozumienia dwustronne z różnymi krajami. Obecnie toczą się ważne negocjacje TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership - Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji), które mają ustanowić nowe porozumienie handlowe między Unią a Stanami Zjednoczonymi. W tych trudnych negocjacjach musimy bronić nasze europejskie rolnictwo przed przemysłowym rolnictwem amerykańskim. Obecnie bardzo niekorzystny wpływ na rynek rolny w UE ma embargo rosyjskie, którego źródła są w obszarze politycznym, a nie w samym rolnictwie. Dla zmiany tej trudnej sytuacji niezbędne jest wsparcie finansowe dla rolników, aby pokryć straty, jakie ponieśli. Ważne jest ustanowienie odpowiednich relacji na szczeblu UE - Rosja, co jest zadaniem całej Komisji, a także Rady.
Chcę wspomnieć o ogromnych oczekiwaniach unijnych rolników, co do wdrażania nowej WPR, a także jej uproszczenia, szczególnie w obszarze zazielenienia. Będziemy na ten temat rozmawiać na najbliższym posiedzeniu naszej Komisji Rolnictwa z udziałem Pana Komisarza Hogana. Reforma jest przyjęta, a na etapie wdrażania należy podjąć szereg działań czyniących WPR bardziej przyjazną dla rolników.
Ogromne obawy rolników wzbudza likwidacja kwot mlecznych od kwietnia 2015. Kłopoty i trudności, żeby nie powiedzieć - kryzys, narastają. Jest i będzie to przedmiotem wielu trudnych dyskusji, a nawet możliwych protestów rolników. Będzie to dotyczyć różnych instytucji europejskich, a także rządów krajowych. Jest to ostatni moment na podjęcie trudnych i odważnych decyzji, a może rewizja podjętych wcześniej rozwiązań. Specyfika produkcji rolniczej wymaga stabilizacji, co jest niezbędnym warunkiem, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w zakresie dostępności artykułów żywnościowych o odpowiedniej, jakości i standardach.
Czesław Siekierski
7513661
1