Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wspólna Polityka rolna powinna być bardziej przyjazna rolnikom

24 grudnia 2014
Poniżej prezentujemy wystąpienie Przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Posła Czesława Siekierskiego, na spotkaniu Kolegium Komisarzy i Przewodniczących Komisji Parlamentu Unii Europejskiej w dniu 02.12.2014 r.

Rolnictwo mimo swojej specyfiki jest integralną częścią całej gospodarki i z tego tytułu powinno być zawarte w większości priorytetów przedstawionych przez Komisję Europejską na rok 2015. Rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy to zatrudnienie i miejsce kreowania wzrostu gospodarczego, to różne inwestycje. To nie tylko produkcja, ale miejsce życia i pracy wielu osób i powiązanie z różnymi sektorami produkcji czy usług. Podstawą Wspólnej Polityki Rolnej jest jednolity wspólnotowy rynek, którego właściwe funkcjonowanie jest głównym czynnikiem rozwoju, podobnie jak w przypadku innych sektorów produkcji oraz usługowych. Coraz ważniejszy dla rolnictwa staje się sektor usług finansowych, w tym szczególnie sektor bankowy i ubezpieczeniowy. Rolnictwo ma istotne oddziaływanie na stan środowiska i zmiany klimatyczne. Te oddziaływania mogą być tak pozytywne, jak i negatywne. Sektor ten przyczynia się także do wzrostu stabilności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Jest także miejscem produkcji szeregu surowców dla potrzeb przemysłu.
WPR w coraz większym stopniu jest zależna od uwarunkowań zewnętrznych. Postępująca globalizacja handlu światowego ma istotny wpływ na sektor rolny w Europie. Oprócz działań liberalizacyjnych na szczeblu WTO, Unia podpisuje porozumienia dwustronne z różnymi krajami. Obecnie toczą się ważne negocjacje TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership - Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji), które mają ustanowić nowe porozumienie handlowe między Unią a Stanami Zjednoczonymi. W tych trudnych negocjacjach musimy bronić nasze europejskie rolnictwo przed przemysłowym rolnictwem amerykańskim. Obecnie bardzo niekorzystny wpływ na rynek rolny w UE ma embargo rosyjskie, którego źródła są w obszarze politycznym, a nie w samym rolnictwie. Dla zmiany tej trudnej sytuacji niezbędne jest wsparcie finansowe dla rolników, aby pokryć straty, jakie ponieśli. Ważne jest ustanowienie odpowiednich relacji na szczeblu UE - Rosja, co jest zadaniem całej Komisji, a także Rady.
Chcę wspomnieć o ogromnych oczekiwaniach unijnych rolników, co do wdrażania nowej WPR, a także jej uproszczenia, szczególnie w obszarze zazielenienia. Będziemy na ten temat rozmawiać na najbliższym posiedzeniu naszej Komisji Rolnictwa z udziałem Pana Komisarza Hogana. Reforma jest przyjęta, a na etapie wdrażania należy podjąć szereg działań czyniących WPR bardziej przyjazną dla rolników.

Ogromne obawy rolników wzbudza likwidacja kwot mlecznych od kwietnia 2015. Kłopoty i trudności, żeby nie powiedzieć - kryzys, narastają. Jest i będzie to przedmiotem wielu trudnych dyskusji, a nawet możliwych protestów rolników. Będzie to dotyczyć różnych instytucji europejskich, a także rządów krajowych. Jest to ostatni moment na podjęcie trudnych i odważnych decyzji, a może rewizja podjętych wcześniej rozwiązań. Specyfika produkcji rolniczej wymaga stabilizacji, co jest niezbędnym warunkiem, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w zakresie dostępności artykułów żywnościowych o odpowiedniej, jakości i standardach.
Czesław Siekierski


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę