Ministrowie rozmawiają, rolnicy protestują. W hiszpańskiej Meridzie trwa nieoficjalnie posiedzenie unijnej rady ministrów rolnictwa. Zanim rozpoczęły się obrady, setki farmerów demonstrowali swoje niezadowolenie z unijnej polityki rolnej.
Producenci oczekują jednego - wyższych cen za towary rolne. „Inaczej nie przetrwamy”- mówił przewodniczący hiszpańskiego związku rolników. Spotkanie ministrów poświęcone jest właśnie przyszłości wspólnej polityki rolnej. Hiszpania, która przewodniczy teraz Unii zorganizowała wyjazdowe posiedzenie, by omówić kwestie finansowania rolnictwa po 2013 roku. O ustaleniach będzie wiadomo nieco więcej po zakończeniu rozmów.
------------------
Skoro o unijnych pieniądzach na rolnictwo mowa, to warto bliżej przyjrzeć się wydatkom. Okazuje się, że bogaci się bogacą, bo wśród największych, europejskich beneficjentów dopłat są duże koncerny cukrowe. W Hiszpanii i Francji spółki cukrowe znalazły się na pierwszych miejscach listy największych odbiorców unijnych funduszy. Dla przykładu Saint Louis Sucre otrzymał prawie 144 milionów euro. Niemiecki Sudzucker znalazł się tuż za koncernem mleczarskim inkasując z kasy Brukseli niecałe 43 miliony euro.
------------------
Brytyjscy plantatorzy buraków cukrowych mogą spać spokojnie. Porozumienie między British Sugar a Narodowym Związkiem Farmerów daje rolnikom gwarancje, że to, co wyprodukują, koncern od nich kupi po wcześniej ustalonych cenach. Rolnicze związki są bardzo zadowolone z wypracowanej umowy i twierdzą, że może to być wzór dla innych branż. Zmniejsza się ryzyko po stronie plantatorów, którzy nie muszą już obawiać się nagłych zmian cenników, a brytyjska branża może lepiej przygotować się na zmiany, które czekają europejski rynek cukru po 2015 roku.