Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wskazany pośpiech

5 stycznia 2016
Polski rynek biopaliw czekają spore zmiany. Chodzi o konieczność wprowadzenia certyfikatów na produkcję biokomponentów. Do tego zmusza nas unijne prawo. Problem w tym, że czas na wprowadzenie nowych przepisów mija 5 grudnia.

I raczej pewne jest, że nie zdążymy. Producenci estrów boją się, że opóźnienia w certyfikacji wykorzystają koncerny paliwowe, które zamiast krajowego surowca wybiorą certyfikowane biokomponenty zachodnie.

Dzięki obowiązkowi dolewania biokomponentów do paliw ciekłych popyt na estry i bioetanol rośnie. Zakłady z roku na rok wytwarzają i sprzedają coraz więcej towaru. Problem w tym, że przyszłym roku konieczne będą certyfikaty zrównoważonego rozwoju, które mają gwarantować, że produkcja biopaliw odbyła się z minimalną szkodą dla środowiska. Obecnie posiada je zaledwie kilka firm w Polsce.

A to zdaniem producentów biopaliw, woda na młyn dla koncernów paliwowych, które zamiast w kraju zwiększą zakupy za granicą.

Tomasz Pańczyszyn - Krajowa Izba Biopaliw „Stanowisko kilkukrotnie ujawniane przez koncerny jest takie, że jeżeli dana partia biokomponentów nie będzie posiadała certyfikatu, dla nich jest to ryzyko, ponieważ w ramach przyznanego programu pomocy jest ryzyko zwrotu pomocy.”

Co na to koncerny? Ich zdaniem problem certyfikacji rzeczywiście istnieje ale tylko na papierze. Z brakiem odpowiednich zezwoleń borykają się niemal wszystkie kraje Unii. Wyjątkiem są tylko Niemcy. A to oznacza, że Bruksela będzie na ten problem przynajmniej na razie, przymykać oko.

Halina Pupacz - Polska Izba Paliw Płynnych „Twierdzenie, że tylko u Niemców możemy kupić bo mają certyfikację nie do końca jest prawdziwe, bo za chwilę z jakiś powodów Komisja Europejska może mieć zastrzeżenia do sytemu zaproponowanego przez Niemców i może go nie notyfikować.”

Przyszłoroczne problemy w branży mogą przyjść z zupełnie innej strony. Ze względu na decyzję rządu o zniesieniu ulg w akcyzie na biopaliwa, zdaniem koncertów to one najbardziej dostaną po kieszeni, bo produkcja biopaliw może stać się nieopłacalna.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę