aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wotum nieufności PiS i janosikowe PO. Plany polityków na 2013 r.

5 stycznia 2016
Partie z rozmachem snują wizje na kolejny rok. PiS skupi się nie przepędzaniu rządu PO-PSL, "gdzie pieprz rośnie", PO obiecuje wydłużenie urlopu rodzicielskiego, SLD przymierza się do budowy silnej lewicowej alternatywy dla prawicy, a PSL stawia na budżet UE dla Polski - czytamy na portalu Interia.pl.

Już na początku roku wniosek o konstruktywne wotum nieufności z prof. Piotrem Glińskim jako kandydatem na premiera rządu technicznego, a w połowie roku - kongres programowy, który przyjmie zaktualizowany program partii - to najważniejsze plany PiS na 2013 r.
PiS: Konstruktywne wotum nieufności i kongres programowy

"Będziemy ponawiać taki wniosek (o konstruktywne wotum nieufności- red.) aż do skutku. Będziemy wykorzystywać wszelkie dostępne w demokracji środki, aby przepędzić rząd PO-PSL, gdzie pieprz rośnie" - powiedział przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.
 
Zapewnił, że wniosek o konstruktywne wotum nieufności "będzie pełen argumentów dlaczego ten rząd ma być odwołany". "Chcemy nastawić się na merytoryczną debatę, argumenty będą nie do zbicia. Inne partie opozycyjne będą mogły pokazać, czy podniosą rękę za wnioskiem, czy będą pomocnikami rządu Donalda Tuska" - dodał Brudziński.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas niedawnego posiedzenia Rady Politycznej PiS przyznał, że konstruktywne wotum nieufności to cel "trudny do zrealizowania, ale trzeba go podjąć w imię interesów Polski".

Na wiosnę Gliński i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Krzysztof Szczerski zapowiadają natomiast przygotowanie raportu o naprawie Rzeczypospolitej. Jak podkreślają, chcą nim wywołać "wiosnę obywateli". "To ma być raport, który chcemy skierować do obywateli. Chcemy nakłonić obywateli do tego, by dzięki temu raportowi rozpoczęli w swoich środowiskach debatę o tym, jak naprawić Rzeczypospolitą" - tłumaczył Szczerski.

Według Glińskiego w raporcie "będą wyraziste tezy do dyskusji". Jak mówił, raport ma dotyczyć m.in. "nadużyć demokracji i ograniczenia wolności w Polsce".

W połowie roku Prawo i Sprawiedliwość planuje z kolei kongres programowy, na którym przyjęty będzie zaktualizowany program partii. "Będziemy korzystać z wniosków, jakie wypływają z organizowanych przez nas debat. To będzie materiał, który wykorzystamy w pracach programowych" - wyjaśnił Błaszczak. Jak dotąd dyskusje dotyczyły m.in. gospodarki, służby zdrowia, rolnictwa, rynku pracy i energetyki.

PO: Energetyka, Inwestycje Polskie, janosikowe, reprywatyzacja

Zmiany w Prawie energetycznym, rządowy program Inwestycje Polskie, wydłużenie do roku urlopu rodzicielskiego, zmiany w ustawie o janosikowym, ustawa reprywatyzacyjna dla Warszawy - to niektóre z planów Platformy Obywatelskiej na najbliższe miesiące prac w Sejmie.

Wiceszef komisji gospodarki Antoni Mężydło (PO) za priorytetowe uważa zmiany w Prawie energetycznym.

"Z punktu widzenia komisji najważniejszy w przyszłym roku będzie zestaw ustaw, który ma zastąpić obowiązujące Prawo energetyczne. To będzie trójpak, a tak naprawdę czteropak ustaw, czyli nowe prawo energetyczne, prawo gazowe i o odnawialnych źródłach energii plus przepisy wprowadzające" - wyliczał Mężydło.

Szef sejmowej komisji skarbu Tadeusz Aziewicz (PO) wśród priorytetów wymienia - obok rządowego programu Inwestycje Polskie - kwestie prywatyzacyjne, a wiceszefowa komisji polityki społecznej Magdalena Kochan (PO) podkreśla, że plany klubu parlamentarnego PO muszą być kompatybilne z tokiem zmian, które zakreślił premier w tzw. drugim expose.

Wśród projektów kluczowych dla polityki społecznej wymieniła uchwalenie wydłużenia do roku urlopu rodzicielskiego oraz reformę edukacji przedszkolnej. Zasygnalizowała też potrzebę uregulowania kwestii ubezwłasnowolnienia - w kontekście m.in. konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Platforma planuje też zmiany w ustawie o tzw. janosikowym, czyli subwencji wyrównawczej, płaconej przez najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych.

Problem powstał w 2003 r., kiedy to najbogatsze gminy, powiaty i miasta w Polsce obarczono obowiązkiem dokonywania wpłat wyrównawczych na rzecz gmin biedniejszych.

PO ma też przygotować ustawę dotyczącą in vitro - jak wynika z zapowiedzi będzie ona miała charakter ramowy. Posłowie PO podkreślają, że w obecnej sytuacji nie ma potrzeby umieszczania w ustawie szczegółów dotyczących in vitro, gdyż zostaną one określone przez ekspertów w programie zdrowotnym.

SLD: Walka z bezrobociem, zdrowie i konsolidacja lewicy

Walka z bezrobociem i o poprawę sytuacji w służbie zdrowia, Kongres Lewicy Społecznej, który ma zbudować silną lewicową alternatywę dla prawicy - m.in. na tych sprawach będą się chcieli skupić politycy SLD w pierwszym półroczu 2013 roku.

- Mijający rok poświęciliśmy na wewnętrzną konsolidację, wybory nowych władz, na rozstrzygnięcie, czy SLD zamierza być samodzielną partią polityczną, czy wstąpić do jakiejś innej partii i te wszystkie decyzje są poza nami, a następny, 2013, to będzie rok ofensywy programowej, szukania zbliżenia z innymi nam bliskimi ideowo organizacjami i strukturami, ale przede wszystkim - orientowania się na te problemy, którymi żyją dziś ludzie - podkreślił lider Sojuszu Leszek Miller.

Według niego, dwie najistotniejsze dziś kwestie to rosnące bezrobocie i problemy służby zdrowia. Po Nowym Roku Sojusz chce rozpocząć debatę na temat kondycji służby zdrowia. W przedsięwzięcie ma się zaangażować b. minister zdrowia Marek Balicki.

Lewica poważnie rozważa ponadto powrót do dyskusji na temat tegorocznej reformy emerytalnej, która zrównała i podwyższyła wiek emerytalny do 67 roku życia. "Dla nas ten temat jest wciąż bardzo istotny i być może po raz kolejny będzie jakaś duża akcja społeczna, którą będziemy chcieli zapoczątkować w pierwszym kwartale przyszłego roku" - zaznaczył Joński.

PSL : Gospodarka, walka o budżet UE i obrona sądów rejonowych

Politycy PSL za priorytety w 2013 r. uważają walkę z kryzysem gospodarczym i starania o korzystny dla Polski budżet UE na lata 2014-2020. Chcą też zablokować reformę sądów rejonowych i stworzyć klubowy zespół ds. deregulacji.

- 2013 będzie rokiem dużych wyzwań. Nasza aktywność musi się skupiać na sprawach gospodarczych i społecznych - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Jego zdaniem istotne zadania stoją zwłaszcza przed dwoma politykami PSL: szefem partii, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim oraz ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniak-Kamyszem.

Według Grzeszczaka jednym z priorytetów jest też walka o korzystny dla Polski budżet UE na lata 2014-2020 w związku z tym, że z powodu kryzysu gospodarczego środki na politykę rozwoju obszarów wiejskich mogą być mniejsze. Jak zaznaczył celem PSL będzie utrzymanie obecnego poziomu środków.

Zapowiedział też, że jednym z celów PSL w 2013 roku będzie uchwalenie ustawy blokującej reformę sądów autorstwa ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina (zgodnie z jego rozporządzeniem od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów).

Ruch Palikota: Jednoczenie centrolewicy

Łączenie centrolewicy pod patronatem Aleksandra Kwaśniewskiego, by złamać monopol PO-PiS; 4 czerwca - w rocznicę wyborów '89 - wielki piknik w Warszawie; kolejne projekty ustaw np. o likwidacji powiatów czy zmniejszeniu liczby posłów - to plany Ruchu Palikota na 2013 r.

Lider Ruchu Janusz Palikot tłumaczył, że cel całej inicjatywy to "budowanie alternatywy dla PO-PiS, czyli poszerzenie politycznej płaszczyzny Ruchu Palikota".

Na początku przyszłego roku - na przełomie stycznia i lutego - ma się odbyć spotkanie szefa RP z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz byłym działaczem SLD, europosłem Markiem Siwcem. Według Palikota wówczas Kwaśniewskiemu zostanie "zarekomendowana" formuła działania środowisk lewicowych. Ma być ona wypracowana podczas wcześniejszych spotkań lidera RP z działaczami różnych lewicowych formacji m.in. szefem Partii Demokratycznej Andrzejem Celińskim czy liderem SdPl Wojciechem Filemonowiczem.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę