Pojemność butelek naturalnych wód mineralnych, zarówno gazowanych, jak i niegazowanych, a także gazowanych wód źródlanych i stołowych nie może przekraczać 2 litrów. Analogicznie wody niegazowane sprzedawane w opakowaniach większych niż 5 litrów muszą być zaopatrzone w dozowniki – to tylko niektóre z nowych uregulowań jakościowych dotyczących wód mineralnych.
Od 5 czerwca bieżącego roku obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 18 kwietnia 2003 r. w sprawie szczególnych warunków sanitarnych oraz oraz wymagań w zakresie przestrzegania zasad higieny w procesie produkcji lub obrocie naturalnymi wodami mineralnymi i naturalnymi wodami źródlanymi (Dz. U. nr 89, poz. 842).
Wody przywożone z zagranicy w opakowaniach jednostkowych podlegają kontroli inspekcji sanitarnej, która bada dokumenty wydane przez właściwy organ kraju, z którego pochodzi dana woda, a także aktualne wyniki badań z kraju producenta. Główny Inspektor Sanitarny może czasowo ograniczyć lub zawiesić obrót wodami pochodzącymi z państw członkowskich Unii Europejskiej, jeżeli wystąpi uzasadnione podejrzenie, że dana woda może spowodować zagrożenie dla zdrowia ludzi. Zgodnie z przepisami wody mineralne sprzedawane w pojedynczych butelkach muszą pochodzić z udokumentowanych źródeł, które spełniają określone wymogi. Są wolne od zanieczyszczeń i mają stabilny skład mineralny. Przykładowo, wody takie muszą zwierać w jednym litrze co najmniej 1000 mg rozpuszczonych składników mineralnych, 250 mg dwutlenku węgla lub jeden składnik mineralny o właściwościach odżywczych. Oceny i kwalifikacji rodzajowej wody dokonuje Państwowy Zakład Higieny.
Woda przeznaczona do produkcji naturalnej wody mineralnej lub naturalnej wody źródlanej w opakowaniu jednostkowym, o określonej nazwie handlowej, może być czerpana z określonych zasobów wody podziemnej jednym lub kilkoma otworami, stanowiącymi ujęcie. Każdy otwór albo ujęcie powinny posiadać nazwę własną używaną w dokumentacji hydrogeologicznej. Wodę z otworu albo z ujęcia doprowadza się do rozlewni wyłącznie za pomocą instalacji. Ujęcia wody muszą być przy tym zabezpieczone w sposób uniemożliwiający zanieczyszczenie lub zmianę jej charakterystycznego składu mineralnego. Rozporządzenie określa także szczegółowo warunki higieniczni – sanitarne, jakie muszą spełniać rozlewnie.