Uczestnicy I Kongresu nauk Rolniczych, który obradował w Puławach w dniach 14-15 maja br. sformułowali kilka wniosków i postulatów pod adresem najwyższych władz. Jednym z nich jest pomysł powołania, “na możliwie najwyższym poziomie decyzyjnym, jako ciało opiniodawczo-doradcze o charakterze ponadresortowym – Rady Badań Rolniczych i Wdrożeń przy ministrze rolnictwa”.
Powołana Rada miałaby zajmować się sprawami planowanych przekształceń zaplecza naukowo-badawczego, koordynacja obszarów badań prowadzonych przez instytuty resortowe, uczelnie wyższe i placówki Polskiej Akademii Nauk.
Ponadto uczestnicy kongresu stwierdzili w przyjętych wnioskach, że wspieranie nauki służącej rozwojowi rolnictwa jest jednym z najefektywniejszych sposobów wspierania rolnictwa ze środków publicznych. Jest to jednak ciągle jeszcze nie doceniany czynnik modernizacji i rozwoju, zwłaszcza w Polsce. Zdaniem uczestników kongresu punktem wyjścia stosowania wymienionej zasady powinna być pełna integracja polityki naukowej i naukowo-technicznej z polityka rolna, waz z określeniem kierunków i sposobów finansowego wspierania badań.