Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Włoscy karabinierzy walczą z podróbkami serów i wina

5 stycznia 2016
Sprzedawane w wielu krajach zestawy do domowej produkcji rzekomo włoskiego wina i serów to jedno z największych obecnie zmartwień służb w Italii, które stoją na straży oryginalnej, najwyższej klasy żywności. Plaga jej podróbek zdaje się nie mieć końca.

W najnowszym biuletynie, wydanym przez specjalną komórkę karabinierów, zajmujących się we współpracy z policjami innych krajów, tropieniem sfałszowanych artykułów żywnościowych "made in Italy" odnotowano, że po tym, jak do sprzedaży trafiły w różnych zakątkach świata skrzynki z koncentratem winogronowym i dodatkami do produkcji wina, teraz pojawiły się takie zestawy dla amatorów serów. W Nowej Zelandii, Australii i Kanadzie można kupić komplety składników i narzędzi potrzebnych do własnej produkcji podróbek mozzarelli oraz innych popularnych serów - asiago i ricotta.
Na razie strona włoska odniosła pierwszy sukces w walce z zestawami "zrób sobie sam wino", w których często używane są nielegalnie nazwy znanych i prestiżowych gatunków trunku z Półwyspu Apenińskiego. W Wielkiej Brytanii wycofano je ze sprzedaży.
Wina i sery znajdują się w czołówce najchętniej podrabianych artykułów żywnościowych, które - choć produkowane w najdalszych zakątkach świata - sprzedawane są jako pochodzące z Włoch. W rankingu tym wysokie miejsce zajmują też ocet balsamiczny i oliwa z oliwek.
Jednostka karabinierów do walki z fałszerstwami na rynku spożywczym odnotowała, że w samych Włoszech wciąż natrafia na ogromne ilości nielegalnie wyprodukowanej lub importowanej podrabianej żywności.
W minionym roku funkcjonariusze tej komórki skonfiskowali między innymi 37 tysięcy hektolitrów wina i 150 tysięcy butelek musującego trunku, 14 ton oliwy opisanej jako z pierwszego tłoczenia, a wyprodukowanej z naruszeniem surowych norm, a także ponad tysiąc hektolitrów fałszywego octu balsamicznego. Na liście żywności wycofanej z dystrybucji w hurcie i sprzedaży jest też kilkadziesiąt ton produktów z nabiału, sprzedawanych jako artykuły ze świeżego mleka, a zawierających faktycznie mleko w proszku.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę