Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wkrótce projekt nowelizacji ws. uboju rytualnego

5 stycznia 2016
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt ma być rozpatrywany przez rząd, być może w tym tygodniu - dowiedziała się PAP w resorcie rolnictwa. Chodzi o zalegalizowanie uboju rytualnego. Zmiana ma polegać na włączeniu do ustawy przepisów UE.

Jak dowiedziała się PAP, projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przygotowany przez resort rolnictwa był już rozpatrywany przez Komitet Stały Rady Ministrów, potem z uwagami legislatorów rządowych wrócił do ministerstwa rolnictwa. Obecnie jest poprawiany i w najbliższych dniach zostanie przesłany do kancelarii premiera - dowiedziała się PAP. Resort liczy, że projekt trafi pod obrady rządu w przyszłym tygodniu.
Wcześniej projekt nowelizacji przygotowało w grudniu 2012 r. PSL. Nie trafił on jednak do Sejmu, bo nie zyskał poparcia w klubie PO.
Jak wyjaśnił w tym tygodniu PAP poseł Artur Dunin (PO), projekt PSL nie był rozpatrywany w Sejmie, bo część posłów PO, ale także z innych ugrupowań, nie chce legalizacji uboju rytualnego w naszym kraju. Przekonywał też, że brak odpowiedniego przepisu nie ogranicza handlu z krajami muzułmańskimi, gdyż religia ta dopuszcza ubój z ogłuszeniem. Przyznał jednak, że nie akceptują takiego uboju żydzi.
Od 1 stycznia w Polsce nie ma przepisów, które zezwalałyby na ubój rytualny, czyli bez ogłuszania zwierząt. Wcześniej był on dokonywany na podstawie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł pod koniec listopada, że rozporządzenie jest jednak sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Zgodnie z jego orzeczeniem zakwestionowany przepis stracił moc 31 grudnia 2012 r.
Obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt pozwala na ubój tylko z ogłuszeniem. Natomiast od 1 stycznia br. weszła w życie unijna dyrektywa, która dopuszcza ubój zgodnie z wymogami religijnymi w krajach UE. Politycy i prawnicy mają różne zdanie co do tego, który z przepisów obowiązuje w naszym kraju.
Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych PAN prof. dr hab. Władysław Czapliński mówił PAP w styczniu br., że "rozporządzenie unijne ma absolutne pierwszeństwo przed ustawą, co wynika z art. 91 ust. 3 konstytucji". Podobnego zdania był b. minister rolnictwa Marek Sawicki. Natomiast minister rolnictwa Stanisław Kalemba, uważa, że aby zalegalizować ubój rytualny, konieczna jest zmiana ustawy o ochronie zwierząt.
Zdaniem szefa resortu rolnictwa ubój rytualny w Polsce powinien być możliwy ze względu na grupy wyznaniowe, ale również z powodów gospodarczych. Według Kalemby eksport mięsa z uboju rytualnego drobiu i bydła daje 1,2-1,5 mld zł rocznie, a także ok. 4-5 tys. miejsc pracy.
Natomiast organizacje m.in. ochrony zwierząt podkreślają, że ubój rytualny bydła polega na zabijaniu przez poderżnięcie gardła bez wcześniejszego pozbawienia świadomości. Wskazują też, że ubój z zasady nie jest humanitarny, ale ten jest szczególnie okrutny.
Taki ubój prowadzą 22 państwa UE.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę