Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiśnie tańsze, maliny droższe...

20 lipca 2013
Bank Gospodarki Żywnościowej twierdzi, że przyczyną wysokich cen owoców świeżych w stosunku do lat wcześniejszych jest sytuacja na rynku malin przetworzonych
Ceny malin przemysłowych w skupie do przetwórstwa są zdecydowanie wyższe niż rok wcześniej. Za kilogram tych owoców w dniach 8-9 lipca br, zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, płacono od 3,50 do 4,61zł/kg (loco zakład) w zależności od regionu i klasy jakości malin. Oznacza to, że wzrost cen w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim wyniósł o 40-50 proc.
Biorąc pod uwagę dane historyczne cen malin letnich, jest to również poziom najwyższy od 2008 roku.
Przyczyną wysokich cen owoców świeżych w stosunku do lat wcześniejszych jest sytuacja na rynku malin przetworzonych, a mianowicie: niskie zapasy mrożonek, a w związku z tym ich wysokie ceny, a także oczekiwania co do prawdopodobnie niższych od potencjalnych zbiorów malin w Serbii.
Mniejszy wpływ na sytuację cenową ma podaż owoców na rynku krajowym. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB ocenia (Rynek owoców i warzyw - stan i perspektywy, czerwiec 2013 r.), że zbiory malin w Polsce w 2013 roku mogą być tylko nieznacznie niższe w porównaniu do rekordowych w roku poprzednim i wynieść 125 tys. t (-1,7 proc. r/r).
Zgodnie z oczekiwaniami nastąpił natomiast spadek cen wiśni do przetwórstwa. Według danych Ministerstwa, w analizowanym okresie wynosiły one od 2,00 do 2,33 zł/kg (loco zakład) i były o około jedną czwartą niższe w porównaniu do roku ubiegłego. Tu również wpływ na kształtowanie się ceny ma sytuacja w przetwórstwie związana z czynnikami popytowo-podażowymi na rynkach zagranicznych.
Na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego skupowano natomiast porzeczki czarne. Dane Ministerstwa wskazują, że w dniach 8-9 lipca ceny wynosiły 1,47-1,64 zł/kg (druga cena loco zakład) podczas gdy rok wcześniej 1,45-1,63 zł/kg (loco zakład). Prawdopodobnie jest to efekt zbliżonej podaży jak w roku poprzednim. Według prognoz IERiGŻ-PIB zbiory porzeczek czarnych mogą wynieść w 2013 roku 145 tys. t.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę