Ptak_Waw_CTR_2024

Wielka wyprzedaż

5 stycznia 2016

Wielka wyprzedaż w Agencji Nieruchomości Rolnych. Tylko w tym roku na przetargach zostanie wystawionych ponad 200 tysięcy hektarów gruntów rolnych. Dochody z ich sprzedaży mają grubo przekroczyć 2 miliardy złotych. Protestują dzierżawcy oraz opozycja.
 
Potrzeby budżetu państwa są tak ogromne, że zadania jakie postawiono przed Agencją Nieruchomości Rolnych robią wrażenie. Minister finansów oczekuje, że dochody z tytułu sprzedaży ziemi będą teraz wpływać na jego konto co kwartał, a nie raz w roku.

Tomasz Nawrocki – prezes Agencji Nieruchomości Rolnych „ Nastawiamy się pro sprzedażowo, spada znaczenie dzierżawy świadczą o tym liczby, a mianowicie w ubiegłym roku zeszliśmy z liczbą trwających umów dzierżawy poniżej 100 tysięcy”.

Do sprzedaży będzie wystawiono prawie wszystko. Gruntu rolne, inwestycyjne, zamki oraz pałace. Na przetargach pojawią się także grunty, których do tej pory nie oferowano z powodu roszczeń przedwojennych właściciel lub ich spadkobierców. Agencja częściowo rezygnuje także z dzierżaw. Umowy będą przedłużane tylko na kilka lat do momentu zakończenia w gospodarstwie unijnych programów pomocowych. Dzierżawcom coraz częściej będzie oferowane prawo pierwokupu. A gdy z niego nie skorzystają ziemie i tak mogą zostać wystawione na sprzedaż.

Kazimierz Plocke – wiceminister rolnictwa „Uważamy, że najlepszym gospodarzem jest gospodarz-rolnik, który jest właścicielem ziemi, a nie państwo stąd też taka decyzja”.

Opozycja ostro krytykuje plany rządu i twierdzi, że Agencja, aby ratować budżet państwa wyciąga pieniądze od rolników, których na zakup gruntów po prostu nie stać.

Romuald Ajchler – poseł SLD „Nie możemy się pogodzić z tym, że dzierżawca, który dzierżawił grunty przez okres 20 ostatnich lat, doprowadził te grunty do bardzo dobrej jakości i dzisiaj Agencja jako właściciel korzystając ze swojego prawa zabiera mu te grunty i sprzedaje”.

Wojciech Mojzesowicz- poseł PJN „ Dzisiaj nie ma możliwości z produkcji rolnej wygenerowania takich dużych środków, żeby można było płynnie zakupić i gospodarować”

Ale Agencja odpowiada, że nie ma innego wyjścia. W zasobie jest ponad 2 miliony hektarów, ale w zdecydowanej większości są to grunty dzierżawione.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę