Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w styczniu 2013 r. eksport zbóż był znacznie wyższy, a import znacznie niższy niż o tej samej porze w 2012 r. Podczas gdy rok temu zanotowaliśmy deficyt w handlu zbożem i mąką, w bieżącym roku wystąpiła znaczna nadwyżka.
Wg wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w styczniu wyeksportowano z Polski 253 tys. t ziarna podstawowych gatunków zbóż. W tej ilości największą część stanowił eksport kukurydzy. Wyniósł on bowiem blisko 116 tys. t. Była to ilość dwukrotnie wyższa niż w pierwszym miesiącu 2012 roku. Jednak na skutek wzrostu cen, wartość tego eksportu wyrażona w euro wzrosła jeszcze bardziej, bo o 190%. Największym odbiorcą polskiej kukurydzy w styczniu br. były Niemcy, do których trafiła prawie jedna trzecia całego eksportu tego ziarna. Duże ilości trafiły również do Irlandii, Danii i Wielkiej Brytanii.
Jeśli chodzi o pszenicę, jej eksport wzrósł w skali roku w większym stopniu niż eksport kukurydzy, bo o 142%, do 73 tys. t. Dodatkowo na skutek znacznego zwiększenia cen, wartość sprzedanej za granicę pszenicy wyrażona w euro wzrosła o 255%. W styczniu zdecydowanie dominującym kierunkiem wywozu były Niemcy, do których trafiło 83% całego eksportu. Mniejsze ilości wysłano również do Wielkiej Brytanii i Czech, a ciekawostką jest również eksport 1,2 tys. t do Islandii.
W przypadku jęczmienia, wielkość wywozu była ponad ośmiokrotnie wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 17 tys. t. Największym odbiorcą była Portugalia, a za nią Irlandia i Niemcy.
W analizowanym okresie wzrósł również eksport mąki pszennej i pszenno-żytniej (CN 1101), choć nie w takim stopniu jak eksport ziarna zbóż. W styczniu 2013 r. wyniósł on 7,5 tys. t, czyli o 22% więcej niż w styczniu ub.r. Natomiast eksport do dwóch najważniejszych odbiorców, czyli do Niemiec i Wielkiej Brytanii, zwiększył się znacznie bardziej (po około 75%).
Odwrotnie niż w przypadku eksportu, import ziarna zbóż w styczniu br. był znacznie mniejszy niż przed rokiem. Dla podstawowych gatunków wyniósł on zaledwie 40 tys. t, tj. aż o 65% mniej niż w styczniu ub.r. Wzrósł za to o 28% import mąki pszennej i pszenno-żytniej do 4,4 tys. t. Najwięcej zbóż sprowadzono z Czech (pszenica, jęczmień), Słowacji (pszenica, kukurydza). Nieco mniejsze ilości z Niemiec, Węgier i Francji.
Saldo handlu zagranicznego ziarnem zbóż i mąką pszenną w pierwszym miesiącu br. było dodatnie i wyniosło prawie 178 mln EUR. Największy wpływ miały na to wyniki w handlu kukurydzą i pszenicą. Sytuacja ta jest zupełnie odwrotna niż na początku ubiegłego roku. W styczniu 2012 r. saldo handlu było ujemne. Nadwyżka importu nad eksportem wynosiła 69 mln EUR.
8867355
1