Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Większy eksport zbóż z Polski

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w styczniu 2013 r. eksport zbóż był znacznie wyższy, a import znacznie niższy niż o tej samej porze w 2012 r. Podczas gdy rok temu zanotowaliśmy deficyt w handlu zbożem i mąką, w bieżącym roku wystąpiła znaczna nadwyżka.

Wg wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w styczniu wyeksportowano z Polski 253 tys. t ziarna podstawowych gatunków zbóż. W tej ilości największą część stanowił eksport kukurydzy. Wyniósł on bowiem blisko 116 tys. t. Była to ilość dwukrotnie wyższa niż w pierwszym miesiącu 2012 roku. Jednak na skutek wzrostu cen, wartość tego eksportu wyrażona w euro wzrosła jeszcze bardziej, bo o 190%. Największym odbiorcą polskiej kukurydzy w styczniu br. były Niemcy, do których trafiła prawie jedna trzecia całego eksportu tego ziarna. Duże ilości trafiły również do Irlandii, Danii i Wielkiej Brytanii.
Jeśli chodzi o pszenicę, jej eksport wzrósł w skali roku w większym stopniu niż eksport kukurydzy, bo o 142%, do 73 tys. t. Dodatkowo na skutek znacznego zwiększenia cen, wartość sprzedanej za granicę pszenicy wyrażona w euro wzrosła o 255%. W styczniu zdecydowanie dominującym kierunkiem wywozu były Niemcy, do których trafiło 83% całego eksportu. Mniejsze ilości wysłano również do Wielkiej Brytanii i Czech, a ciekawostką jest również eksport 1,2 tys. t do Islandii.
W przypadku jęczmienia, wielkość wywozu była ponad ośmiokrotnie wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 17 tys. t. Największym odbiorcą była Portugalia, a za nią Irlandia i Niemcy.
W analizowanym okresie wzrósł również eksport mąki pszennej i pszenno-żytniej (CN 1101), choć nie w takim stopniu jak eksport ziarna zbóż. W styczniu 2013 r. wyniósł on 7,5 tys. t, czyli o 22% więcej niż w styczniu ub.r. Natomiast eksport do dwóch najważniejszych odbiorców, czyli do Niemiec i Wielkiej Brytanii, zwiększył się znacznie bardziej (po około 75%).
Odwrotnie niż w przypadku eksportu, import ziarna zbóż w styczniu br. był znacznie mniejszy niż przed rokiem. Dla podstawowych gatunków wyniósł on zaledwie 40 tys. t, tj. aż o 65% mniej niż w styczniu ub.r. Wzrósł za to o 28% import mąki pszennej i pszenno-żytniej do 4,4 tys. t. Najwięcej zbóż sprowadzono z Czech (pszenica, jęczmień), Słowacji (pszenica, kukurydza). Nieco mniejsze ilości z Niemiec, Węgier i Francji.
Saldo handlu zagranicznego ziarnem zbóż i mąką pszenną w pierwszym miesiącu br. było dodatnie i wyniosło prawie 178 mln EUR. Największy wpływ miały na to wyniki w handlu kukurydzą i pszenicą. Sytuacja ta jest zupełnie odwrotna niż na początku ubiegłego roku. W styczniu 2012 r. saldo handlu było ujemne. Nadwyżka importu nad eksportem wynosiła 69 mln EUR.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę