Jak poinformowała FAMMU/FAPA, według Komisji Europejskiej, w okresie od stycznia do listopada 2011 r. państwa UE wyeksportowały na rynki krajów trzecich ponad 3 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych, czyli o 21 proc. więcej niż w tym samym okresie 2010 r.
W strukturze sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze oraz mrożona wieprzowina (po ok. 1,3 mln ton). Zwiększył się wywóz wszystkich rodzajów mięsa wieprzowego, mniejsze niż przed rokiem był jedynie wysyłki żywca. Wartość eksportu unijnej wieprzowiny wyniosła ok. 4,6 mld EUR. Najwięcej wieprzowiny poza UE sprzedały Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia i Polska. Wywóz z Polski zwiększył się w porównaniu z 11 miesiącami 2010 r. niemal o jedną czwartą, a największym rynkiem zbytu dla polskiego mięsa była Białoruś.
Głównym odbiorcą unijnej wieprzowiny w omawianym okresie pozostała jednak Rosja, do której dostawy wzrosły w ciągu roku o 6 proc. do 822 tys. ton i stanowiły niemal jedną trzecią całkowitego eksportu. Inne ważne rynki zbytu to Hongkong (31 proc. wzrost sprzedaży w ciągu roku do 512 tys. ton), Chiny (+93 proc. do 366 tys. ton), Japonia (+4 proc. do 242 tys. ton) i Korea Płd. (+100 proc. do 195 tys. ton).
Znaczne zwiększenie eksportu do Korei Płd. jest wynikiem ograniczenia produkcji w tym kraju na skutek epidemii pryszczycy oraz wprowadzenia bezcłowego kontyngentu importowego. Wysyłki unijnej wieprzowiny na Białoruś wzrosły dwukrotnie do 106 tys. ton. W ciągu 11 miesięcy 2011 r. państwa UE zakupiły w krajach trzecich ok. 37 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych - o 15 proc. mniej niż przed rokiem. Wartość importu sięgnęła 43,4 mln EUR. W strukturze zakupów dominowały podroby i tłuszcze (22 tys. ton) oraz mięso mrożone (10 tys. ton). Największymi dostawcami były Szwajcaria, Chile i USA.