Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że wysoka podaż surowca w UE oraz duży popyt na przetwory mleczarskie zgłaszany przede wszystkim przez kraje rozwijające się, przekładają się na istotny wzrost eksportu artykułów mlecznych z Unii na rynki trzecie. W pierwszych miesiącach br. w największym stopniu rosła sprzedaż zagraniczna odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) - w styczniu-kwietniu br. była o 66 proc. wyższa w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku i wyniosła 212,8 tys. ton.
Podstawowym odbiorcą unijnego OMP jest Algieria, która w ubiegłym roku wprawdzie zmniejszyła zakupy tego produktu, niemniej już w pierwszych czterech miesiącach br. sprzedaż OMP z UE na ten rynek była 2-krotnie większa w relacji rocznej i wyniosła 54,5 tys. ton. Na drugim miejscu znajdują się Chiny, które zaimportowały prawie 5-krotnie więcej odtłuszczonego mleka w proszku niż przed rokiem - łącznie 26,9 tys. ton. Istotnym odbiorcą tego produktu pozostaje także Indonezja (z 10-procentowym udziałem w unijnym wywozie OMP).
W analizowanym okresie kraje UE istotnie zwiększyły także eksport mleka pełnego w proszku (PMP) - o 30 proc. w relacji rocznej do 141,2 tys. ton. Podobnie jak w przypadku OMP, także tu głównym rynkiem zbytu była Algieria, do której wysyłki wzrosły prawie 5-krotnie w relacji rocznej do 30,4 tys. ton.
Nieco mniejszą dynamiką wzrostu (+26 proc. r/r) charakteryzowała się sprzedaż zagraniczna masła. Łącznie w pierwszych czterech miesiącach br. Wspólnota wyeksportowała 43,3 tys. ton tego artykułu, z czego 33 proc. (14,1 tys. ton) trafiło na rynek rosyjski - oznacza to wzrost eksportu w tym kierunku o 43 proc. r/r.
Z kolei eksport serów był niższy o 1 proc. w relacji rocznej i wyniósł 254,1 tys. ton.