Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Większy eksport mleka w proszku z Polski

28 października 2011
FAMMU/FAPA informuje, że względem pierwszej połowy 2010 roku w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku bieżącego eksport odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) zmniejszył się ilościowo o 4 proc. do 50,5 tys. ton, wartościowo odnotowano natomiast zwyżkę: +17 proc. do 119,3 mln EUR.
Powodem tej dysproporcji był istotny wzrost cen mleka w proszku - zarówno odtłuszczonego, jak i pełnotłustego - w Unii Europejskiej i na rynkach światowych (szczególnie na początku bieżącego roku, co spowodowane było wzrostem kosztów produkcji mleka w związku ze zwyżkami cen pasz); wyraźnie zwiększył się ż międzynarodowy popyt, szczególnie z krajów Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Szczególnie rosnący popyt na odtłuszczone mleko w proszku (OMP) z Algierii został wykorzystany przez polskich handlowców, którzy wysłali tam niemal sześciokrotnie więcej OMP (10,05 tys. ton) niż w analogicznym okresie 2010 roku (w ujęciu wartościowym odnotowano ponad sześcioipółkrotną zwyżkę do niemal 24,5 mln EUR). W I połowie 2011 roku najważniejszym miejscem przeznaczenia dla polskiego odtłuszczonego mleka w proszku nadal były państwa Wspólnoty, dokąd eksportowano 54,4% wytworzonego w Polsce OMP.
Jest to jednak znaczący spadek udziału UE w strukturze odbiorców OMP z Polski (76% w analogicznym okresie ubiegłego roku). Wskutek wspomnianego już wzrostu eksportu do Algierii, to ten arabski kraj stał się najważniejszym odbiorcą OMP z Polski. Wysłane tam OMP w pierwszej połowie bieżącego roku stanowiło 20% udziału w ilości i wartości polskiego eksportu chudego mleka w proszku. Na drugim miejscu pod tym względem znalazła się Holandia, dokąd w analizowanym przedziale czasowym wysłano 4,68 tys. ton OMP o łącznej wartości 10,75 mln EUR (-46% w ujęciu ilościowym i -35% wartościowo niS w analogicznym okresie ubiegłego roku).
Średnia wartość jednostkowa tony eksportowanego chudego mleka w proszku wyniosła w pierwszej połowie 2011 roku 2361 EUR (o 1/5 powyżej wartości sprzed roku). Eksportu w niektórych najważniejszych kierunkach trzeba było jednak dokonywać taniej - np. do Holandii sprzedawano OMP po 2298 EUR/t, do Włoch po 2154 EUR/t, a do Meksyku po 1872 EUR/t. Wyższe ceny można było uzyskać w eksporcie do głównego odbiorcy polskiego OMP: Algierii (2434 EUR/t). Pod tym względem bardzo opłacalna była sprzedaż do Kazachstanu (po 2623 EUR/t).



POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę