Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Większość przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie

3 grudnia 2015
W listopadzie ponad połowa badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę jako niekorzystną - wynika z badania GUS.
"W listopadzie podmioty z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują spadek popytu na usługi, największy - jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Najbardziej istotny wzrost popytu na oferowane usługi zgłaszają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - napisano w komentarzu do badania.
"W najbliższych trzech miesiącach najbardziej korzystne prognozy popytu formułują jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej znaczący spadek popytu przewidują podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia" - dodano.
Z badania wynika, że w listopadzie firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują spadek sprzedaży, najbardziej znaczący - jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia oraz pozostała działalność usługowa. Największy wzrost sprzedaży zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa.
"W najbliższych trzech miesiącach większość firm objętych badaniem spodziewa się spadku sprzedaży, w największym stopniu - jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Najbardziej korzystne oceny formułują podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - napisano.
"W listopadzie firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują pogorszenie swojej sytuacji finansowej, największe - z sekcji administrowanie i działalność wspierająca, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, zakwaterowanie i gastronomia. Pozytywnie sytuację finansową oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz - w mniejszym stopniu - informacja i komunikacja" - napisano.
Z badania wynika także, że na najbliższe trzy miesiące większość firm objętych badaniem formułuje negatywne prognozy sytuacji finansowej.
"Najbardziej znaczącego pogorszenia w tym zakresie spodziewają się podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Najbardziej optymistyczne prognozy w tym zakresie zgłaszają dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - dodano.
Badanie wskazuje, że w przedsiębiorstwach należących do większości badanych sekcji prognozowany jest spadek cen świadczonych usług, przede wszystkim w jednostkach z sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Niewielki wzrost cen na swoje usługi przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji obsługa rynku nieruchomości oraz pozostała działalność usługowa.
"Jednostki należące do większości badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać redukcji zatrudnienia. Największą skalę zwolnień, choć mniej znaczącą od zapowiadanej w październiku, deklarują dyrektorzy jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Niewielki wzrost zatrudnienia planują kierujący podmiotami z sekcji informacja i komunikacja oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" - napisano.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę