Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Więcej gospodarstw agroturystycznych w Wielkopolsce

3 grudnia 2015
Mieszkańcy wsi w Wielkopolsce prowadzą 693 gospodarstwa agroturystyczne, które oferują 8 tys. 271 miejsc noclegowych - wynika z wyliczeń przeprowadzonych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (WODR) w Poznaniu.

Liczba gospodarstw agroturystycznych wzrosła w porównaniu do roku 2011 o 79 a oferowanych miejsc noclegowych - o 995.
- Wzrost liczby gospodarstw jest wypadkową zainteresowania klientów tego typu usługami oraz zainteresowania tego typu działalnością mieszkańców wsi - powiedziała kierownik działu rozwoju obszarów wiejskich, przedsiębiorczości i agroturystyki WODR, Wiktoria Maciejewska.
Według doradców rolniczych, agroturystyka w Wielkopolsce ma nadal szanse na rozwój ilościowy - jest miejsce na rynku dla nowych gospodarstw agroturystycznych, poprawia się też jakość usług.
- Początkowo oferowano tylko noclegi w pokojach gościnnych ze wspólną łazienką, teraz każdy prowadzący agroturystykę wie, że pokoje dla turystów musza mieć własne łazienki. Często też oferowane są usługi gastronomiczne, a także dodatkowe atrakcje, od takich jak jazda konna, wypożyczanie sprzętu wodnego czy możliwość łowienia ryb w stawach do np. nauki pieczenia chleba czy domowych sposobów wyrobu masła - powiedziała Maciejewska.
Wielkopolski samorząd wspiera rozwój wiejskich gospodarstw turystycznych poprzez projekt "Agroturystyka - współpraca w sieci". W jego ramach organizowane są dwa konkursy dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych: "Moje agro-gospodarstwo, moja Unia" i "Agroturystyka - współpraca w sieci. Mamy plan".
Konkurs "Moje agro-gospodarstwo, moja Unia" skierowany jest do właścicieli gospodarstw agroturystycznych, które uzyskały i wykorzystały fundusze europejskie. Warunkiem udziału w nim jest zakończenie projektu współfinansowanego ze środków UE. Uczestnicy muszą dostarczyć zdjęcia oraz opis dokonanych zmian w funkcjonowaniu gospodarstwa w wyniku otrzymania funduszy europejskich.
Konkurs "Agroturystyka - współpraca w sieci. Mamy plan" adresowany jest do grup gospodarstw agroturystycznych i współpracujących z nimi lokalnych grup działania i samorządów, które razem przygotują plan budowy i działania sieci agroturystycznej.




POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę