Czy można obniżyć koszty zaciąganego w banku kredytu? Tak, jeśli dopasuje się do odpowiedniej linii. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od lat stosuje dopłaty do oprocentowania kredytów. Największym wzięciem cieszą się kredyty na zakup ziemi (użytków rolnych). Agencja oznacza tę linię kredytową symbolem "nKZ". Można ubiegać się też o dopłaty na inwestycje w tzw. działach specjalnych produkcji rolnej i przetwórstwie produktów rolnych (nIP), na tworzenie lub urządzenie samych gospodarstw przez osoby, które nie ukończyły 40 roku życia (nMR), na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego (nGR), na inwestycje w zakresie nowych technologii (nNT), na utworzenie lub urządzenie gospodarstwa rolnego w ramach osadnictwa na gruntach Skarbu Państwa (nOR).
Linii jest więcej i obejmują także kredyty w ramach "Branżowego programu rozwoju wspólnego użytkowania maszyn i urządzeń rolniczych" (nBR10), "Branżowego programu restrukturyzacji przetwórstwa ziemniaka na skrobię w Polsce" (nBR13), "Programu wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego, chłodnictwa składowego i przetwórstwa jaj w Polsce" (nBR14) oraz kredyt na realizację inwestycji w ramach "Branżowego programu mleczarstwa" (nBR15). Przeznaczenie kredytów jest szerokie - większość inwestycji związanych z produkcja rolną może być finansowana przy udziale kredytu preferencyjnego.
Jakie są warunki udzielania kredytu? Kwota kredytu nie może przekraczać 80% wartości nakładów inwestycyjnych na gospodarstwo rolne i nie więcej jak 4 mln zł oraz 70% wartości nakładów inwestycyjnych na działy specjalne produkcji rolnej, nie więcej niż 8 mln zł. O kredyty preferencyjne można ubiegać się w wielu bankach, których lista jest dostępna w każdym oddziale ARiMR, gdzie można także dowiedzieć się o wymaganych dokumentach i procedurze. Internatów zachęcamy do zaglądania na stronę: www.arimr.gov.pl