aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiadomość

25 marca 2009
 
Zaprawa sprawdzona już na setkach tysięcy hektarów w Polsce!
Pierwszym najważniejszym zabiegiem ochrony zbóż w zakresie ochrony przed chorobami grzybowymi jest zaprawianie materiału siewnego. Kinto Duo 080 FS – zaprawa, którą polecamy polskim rolnikom od trzech lat, skutecznie dezynfekuje ziarno siewne przeciwko patogenom bytującym wewnątrz i na jego powierzchni oraz dezynfekuje otoczenie ziarna, czyli glebę, w której rozwinie się system korzeniowy (patrz tabela).
Kinto Duo działa również przeciwko chorobom w okresie wyrastania pierwszych liści. Można tu liczyć na ochronę przeciwko mączniakowi, septoriozie, rdzy, rynchosporiozie, plamistości siatkowej (wykres 1) – w zależności od chronionego gatunku do fazy pełni krzewienia w przypadku ozimin (patrz fot.), czy końca fazy krzewienia w przypadku zbóż jarych.
Oczywiście dobra i długotrwała ochrona wynikająca z zastosowania odpowiedniej zaprawy przekłada się na optymalny rozwój organów rośliny, jak mocny system korzeniowy i węzeł krzewienia, optymalna liczba źdźbeł kłosonośnych, wielkość aparatu fotosyntezy i w końcowym etapie plon (patrz wykres 2).

Wygląd plantacji jęczmienia ozimego zaprawionego zaprawą Kinto Duo 080 FS – ZZD Brody – styczeń 2008.

 
 
Tabela: Skuteczność zaprawy Kinto Duo. Dawka standardowa 200 ml/100 kg nasion.


 
*w trakcie rejestracji; X – skuteczność niewystarczająca, XX – skuteczność średnia, XXX – skuteczność b. dobra

Wykres 1. Poziom porażenia jęczmienia jarego browarnianego w % po zastosowaniu różnych zapraw nasiennych – AR Poznań – ZDD Brody, GR „Pagro” Pągów – 2007: n=2; ocena w faze BBCH 25


 
Wykres 2. Plonowanie jęczmienia jarego browarnianego w dt/ha po zastosowaniu różnych zapraw nasiennych i tego samego programu ochrony nalistnej AR Poznań ZDD Brody, GR „Pagro” Pągów-2007:n=2


 

Dobra zaprawa umożliwia również oszczędności w ochro¬nie nalistnej, bowiem łatwiej jest zapobiegać i utrzymywać plantację w zdrowiu niż ją później leczyć. Efekt końcowy w postaci plonu zastosowania dobrej zaprawy i odpowiednio dobranej ochrony nalistnej jest zawsze o kilka, a w skrajnych przypadkach nawet do kilkunastu kwintali wyższy, niż jeśli zbagatelizujemy ten najtańszy (licząc stosunek zysku do kosztu) zabieg i zastosujemy zaprawę o przeciętnych parametrach ochrony.  
 

POWIĄZANE

Zapowiedź aukcji: w ramach postępowania upadłościowego spółki ogrodniczej Garten...

Z informacji Państwowej Służby Celnej wynika, że w 2023 roku Ukraina znacząco zw...

Jak poinformowała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, na posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę