Ptak_Waw_CTR_2024

WGT ucieka do Anglii

9 czerwca 2003

Instytucje organizujące handel towarowy mogą się rejestrować za granicą, by ominąć rygorystyczne przepisy przewidziane w ustawie, która ma obowiązywać od 2004r. Z takiego rozwiązania może skorzystać np. WGT.  

Pieczołowicie przygotowywane od kilu lat ustawa regulująca funkcjonowanie rynku towarowego, teraz równie pieczołowicie jest nowelizowana. Jej wprowadzenie spędza sen z powiek przedstawicieli  Warszawskie Giełdy Towarowej (WGT).

Zdaniem przedstawicieli rynku, ustawa zamiast liberalizować handel towarowy w Polsce, nakłada na działające w nim firmy nowe ograniczenia. "Po przystąpieniu Polski do UE będziemy walczyć o rynek z giełdami zachodnimi. Dlatego przepisy regulujące nasz rynek powinny być tak elastyczne, jak obowiązujące w UE. Polacy jednak decydują się na na wprowadzenie dodatkowych regulacji, które podniosą koszt funkcjonowania na rynku i obniżą jego atrakcyjność" ocenia Artur Żur, członek zarządu WGT. 

Nowa ustawa, która ma obowiązywać od 2004 r. ogranicza m.in. działalność niezależnych maklerów i pozbawia towarowe biura maklerskie możliwości handlu kontraktami terminowymi na waluty i stopy. Tymczasem handel tymi instrumentami na WGT stale się rozwija. Specjaliści uważają, że konieczne jest także rozszerzenie działalności izby rozliczeniowej w takim zakresie, by mogła prowadzić rozliczenia na wszystkie towary.

Zdaniem brokerów z warszawskiego rynku, wprowadzenie kontrowersyjnej ustawy może zmusić WGT do zarejestrowania działalności w krajach, gdzie przepisy nie komplikują handlu. Niewykluczone, że będzie to Wielka Brytania.   

"W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, rynek towarowy jest regulowany przez same giełdy jako niezależne instytucje. Od początku tworzenia ustawy opowiadałem się za tym, by w Polsce też zaakceptowano takie rozwiązanie. Niestety, przyjęto bardziej rygorystyczne kryteria"  - ocenia Michał Jerzak, współtwórca nowelizacji ustawy i były prezes Giełdy Poznańskiej.      

W przypadku WGT londyński trop nie jest przypadkowy. Warszawska Giełda prowadzi zaawansowane rozmowy z londyńskim bankiem  Fimat, specjalizującym się w operacjach terminowych, by wprowadzić go na nasz rynek. WGT negocjuje też z dwoma innymi bankami zachodnimi i dwoma krajowymi (BGŻ i Milleniu). Na razie z bankowych biur na giełdzie towarowej działa tylko PKO BP. Ostatnio status członka giełdy uzyskał DM BOŚ

 


POWIĄZANE

Prezydencka para żegnała się z rolnikami podczas ostatnich, 10-tych już Dożynek ...

15 września 2024 roku, tuż przed uroczystą mszą z okazji Dożynek Prezydenckich, ...

STANOWISKO ORGANIZAJI ROLNICZYCH STANOWIĄCYCH POLSKĄ DELEGACJĘ W COPA-COGECA W S...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę