Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zawetował ustawę zakładającą wprowadzenie państwowej regulacji rynku mleka na Ukrainie. Zastrzeżenia prezydenta Janukowycza wzbudziły zapisy ustawy nakładające na Fundusz Rolny Ukrainy obowiązek tworzenia rezerw interwencyjnych mleka i jego pochodnych.
Jednak to, ze względu na specyfikę towaru, byłoby trudne do zrealizowania i wiązałoby się z koniecznością znalezienia dodatkowych środków w budżecie państwa na ten cel. Prezydent Ukrainy negatywnie odniósł się także do propozycji wprowadzenia obowiązku rozliczania się hurtowych i detalicznych dystrybutorów oraz producentów produktów mlecznych z dostawcami mleka w terminie nie przekraczającym siedmiu dni od momentu otrzymania produktu (a nie od dnia otrzymania dochodów ze sprzedaży).
W czerwcu 2012 r. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę przewidującą włączenie mleka do wykazu towarów rolno-spożywczych podlegających państwowej regulacji cen. Inicjatywa uchwalania tej ustawy związana jest z aktualnie odnotowywaną trudną sytuacją ukraińskich producentów mleka (gwałtownym spadkiem hurtowych cen zakupu mleka na Ukrainie w okresie luty-kwiecień 2012 r.) i potrzebą wsparcia tej grupy ukraińskich producentów.
Państwowa regulacja cen towarów rolno-spożywczych wprowadzona została ustawą nr 1877-IV z dnia 24 czerwca 2004 r. (z późn. zm.) „O państwowym wsparciu rolnictwa Ukrainy". Zgodnie z tą ustawą w przypadku szeregu towarów rolno-spożywczych wymienionych w tej ustawie ich minimalne oraz maksymalne ceny hurtowego skupu mogą być określane przez organy państwowe. Towarami, które mogą być objęte tymi regulacjami, na dzień dzisiejszy są: pszenica twarda, pszenica miękka, mieszanka pszenicy i żyta (meslin), kukurydza, jęczmień, żyto ozime, żyto jare, groch, gryka, proso, owies, soja, nasiona słonecznika, nasiona rzepaku, nasiona lnu, szyszki chmielu, cukier (buraczany), mąka pszeniczna, mąka żytnia, mięso i produkty pochodne zwierząt rzeźnych i drobiu, mleko w proszku, masło śmietankowe, olej.