Ptak_Waw_CTR_2024

Węgry - Połowa pracowników ministerstwa rolnictwa zostanie zwolniona

19 października 2006

Połowa pracowników węgierskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, czyli około 8000 osób, zostanie zwolniona - zapowiedział we wtorek szef resortu Jozsef Graf w rozgłośni InfoRadio.

Graf oświadczył, że "Unia Europejska pozostawia wąskie pole manewru ministerstwu, które musi przestrzegać unijnych przepisów, dlatego zostaną zlikwidowane zbędne instytucje". Nie sprecyzował, o jakie przepisy unijne chodzi.

Dodał, że prawdopodobnie zostanie sprywatyzowana część instytutu badawczego działającego przy ministerstwie.

Komisja Europejska zatwierdziła pod koniec września przedstawiony przez rząd Węgier plan uzdrowienia finansów publicznych, żądając jego "rygorystycznego przestrzegania". Oszczędności są konieczne, by ograniczyć olbrzymi deficyt budżetowy Węgier, który ma wynieść w tym roku 10,1 proc., co jest rekordem w skali Unii Europejskiej.

Premier Węgier Ferenc Gyurcsany zapowiedział w poniedziałek, że budżet państwowy czekają "dwa chude lata". Według niego deficyt budżetowy w roku przyszłym ma spaść do 6,8 proc. PKB, a w 2008 - do 4,3 proc. PKB.

Na Węgrzech od 17 września trwają protesty antyrządowe. Tego dnia ujawniono majową wypowiedź Gyurcsanya z zamkniętego zebrania partyjnego, na którym przyznał, że rządzący socjaliści miesiącami okłamywali społeczeństwo w kwestii faktycznego stanu gospodarki i państwa, i wezwał do zaprzestania tych praktyk oraz wszczęcia niepopularnych reform.


POWIĄZANE

W lipcu 2024 r. nadwyżka w handlu produktami rolno-spożywczymi UE wzrosła o +8% ...

Resort rolnictwa poinformował Krajową Radę Izb Rolniczych w odpowiedzi na wystąp...

Zrównoważenie rolnictwa nie oznacza mniejszej produkcji i droższej żywności, ani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę