Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Węgorz i truskawki kuszą turystów

13 września 2005

Coraz więcej miejscowości stara się pochwalić produktem, który mógłby stać się ich specjalnością i przyciągnąć jak najwięcej klientów.

Kaszubi z Jastarni szczycą się węgorzami, w Mrągowie ponad wszystko cenią golonkę. Aby zareklamować swoje specjalności kulinarne, wiele miejscowości organizuje różne imprezy, specjalne dni i festiwale. Ich przygotowanie kosztuje od dziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W Korycinie na Podlasiu władze samorządowe po raz dziesiąty zorganizowały Ogólnopolskie Dni Truskawki. Jak powiedziała "Rz" Grażyna Bajkowska, zastępca wójta, impreza kosztowała gminę około 4 tys. zł. Od sponsorów udaje się zebrać nawet 10 razy tyle. Dni Truskawki to występy zespołów, prelekcje na temat uprawy tych owoców oraz liczne konkursy, m.in. na największą truskawkę, najlepsze ciasto truskawkowe, a także mistrzostwa świata w jedzeniu truskawek na czas. Dni przynoszą korzyści nie tylko producentom, ale też mieszkańcom i gminie. Kilkanaściedni przed imprezą w urzędzie rozdzwaniają się telefony od turystów, ale też przedstawicieli różnych firm.

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Choroszczy niedaleko Białegostoku podjęło się organizacji Dni Ogórka Kruszewskiego. Zdaniem sołtysa Kruszewa Adama Radłowskiego lokalne święto to sposób na bezrobocie. Co druga osoba nie ma tu zajęcia. W latach 70. z produkcji ogórków żyli prawie wszyscy mieszkańcy okolicy. - Gdyby udało się znaleźć nowe rynki zbytu, wieś na pewno by się ożywiła - dodaje sołtys.

Ogórki kiszone Kazimierza Zagórskiego, prezesa Stowarzyszenia Kruszewskie Warzywa Herbowe, skupiającego około 30 producentów, doceniono przed dwoma laty na Targach Polagra, przyznając im nagrodę Perłę. Większość ogórków sprzedawana jest w Białymstoku i okolicy. Stowarzyszenie chciałoby uzyskać certyfikat produktu regionalnego, co ułatwiłoby pozyskanie nowych klientów w całym kraju.

Duże doświadczenie w organizacji imprez promocyjnych ma Mrągowo. Zastępca burmistrza Tomasz Witkowicz jako strzał w dziesiątkę określa pomysł Festiwalu Golonki. - To nasza potrawa regionalna, impreza wypada znakomicie zarówno pod względem kulinarnym, jak i rozrywkowym - mówi burmistrz. Zadowoleni są wszyscy: mieszkańcy, bo festiwalowi towarzyszy sporo koncertów i konkursów, turyści, bo mają dodatkowe atrakcje, i sponsorzy, którym zwracają się poniesione koszty m.in. dzięki temu, że rośnie sprzedaż ich produktów. Warmia z Biskupca, jedna z firm uczestniczących w festiwalu, w ciągu dwóch dni potrafi sprzedać dwie tony golonki.

Dni Węgorza to zachęta dla przybywających do Jastarni. Tak naprawdę chodzi o to, by propagować kulturę kaszubską, tradycje i rzemiosło rybackie i wszystko, co się wiąże z morskim charakterem tej miejscowości. Organizatorem imprezy jest Zrzeszenie Pomorsko-Kaszubskie i Miejski Ośrodek Kultury i Rekreacji. Koszt to nieco ponad 20 tys. zł. Rybacy specjalnie przypływają z połowów o takiej porze, by turyści mogli sami wyciągać ryby z sieci, a potem obserwować proces ich wędzenia.

Nie zawsze jednak wystarczy dobry pomysł, by impreza się udała. W latach 70. polskim zagłębiem ziemniaczanym były Mońki na Białostocczyźnie. Ale próba wskrzeszenia w połowie lat 90. Dni Ziemniaka zupełnie się nie powiodła. W planach było wybudowanie przetwórni ziemniaków, przyciągnięcie uwagi producentów chipsów i frytek. Burmistrz Moniek Zbigniew Męczkowski tłumaczy to brakiemzainteresowania i tym, że urzędu nie stać na organizację takiej imprezy.

Inni radzą sobie lepiej. W Gołdapi już po raz ósmy odbyło się Kartaczewo (kartacz to baba z ciasta ziemniaczanego wypełniona mięsem). Supraśl zaś po raz siódmy był gospodarzem Mistrzostw Świata w Babce i Kiszce Ziemniaczanej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę