Tylko do 31 grudnia 2008 r. dostawcy mleka mogą składać wnioski o konwersję swoich kwot mlecznych na rok kwotowy 2008/2009.Jeżeli dostawca mleka posiada kwotę bezpośrednią i/lub kwotę hurtową, to może dokonywać zamiany – czyli konwersji – części lub całości jednej ilości na drugą.
A oto kilka istotnych wskazówek, aby formalności urzędowe nie były uciążliwe:
Zamienić (konwertować) można tylko niewykorzystaną w danym roku kwotowym kwotę mleczną lub jej część.
Konwersja może być stała lub tymczasowa.
Konwersji stałej dokonuje się na wniosek właściciela kwoty mlecznej.
Konwersji tymczasowej dokonuje się na wniosek właściciela kwoty mlecznej lub tzw. posiadacza zależnego (tj. kogoś, kto nie jest jej właścicielem, lecz posiada tylko czasowe prawo do niej, np. dzierżawiący kwotę lub dzierżawiący gospodarstwo z kwotą).
Konwersja tymczasowa jest ważna w okresie jednego roku kwotowego (tj. od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku). Wygasa ona automatycznie ostatniego dnia roku kwotowego, tj. 31 marca.
Wniosek o konwersję kwoty mlecznej (na formularzu Agencji Rynku Rolnego), wraz z dokumentem potwierdzającym posiadanie gospodarstwa rolnego dostawca składa osobiście lub przesyła listem poleconym do Oddziału Terenowego ARR (właściwego dla swojego miejsca zamieszkania albo siedziby) w terminie od 1 sierpnia do 31 grudnia danego roku kwotowego.
Wniosek o konwersję można pobrać ze strony Agencji Rynku Rolnego: http://www.arr.gov.pl/data/00069/kml_p9_f1.pdf
Wniosek o konwersję powinien być uzasadniony, tj. powinien być określony powód zamiany kwoty mlecznej (np. możliwość dostarczania mleka do podmiotu skupującego czy możliwość bezpośredniej sprzedaży mleka i przetworów mlecznych).
Jeżeli producent otrzymał dodatkową kwotę mleczną z krajowej rezerwy, to przez 2 lata od daty jej otrzymania nie może dokonać konwersji.