13 września weszła w życie nowelizacja ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020. Nowelizacja ma m.in. umożliwić wdrożenie programów dotyczących polityki spójności w budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Zmiany są związane z koniecznością dostosowania przepisów krajowych do zmienionych regulacji unijnych. Ustawa tworzy też zasady umożliwiające realizację w Polsce unijnej polityki spójności. Nowelizacja określa zarówno mechanizmy, jak i system instytucjonalny realizacji krajowych i regionalnych programów operacyjnych. W ustawie znalazły się m.in. zasady wyboru projektów i procedura odwoławcza związana z realizacją programów operacyjnych oraz nowe instrumenty realizacji polityki spójności w zakresie rozwoju terytorialnego. Ustawa wprowadza tzw. politykę e-Cohesion, czyli nowe podejście do informatyzacji procesów dotyczących realizacji projektów i związanych z tym wymogów zapewnienia przez państwo członkowskie elektronicznej wymiany informacji z korzystającymi z funduszy polityki spójności.
W nowelizacji są także zawarte m.in. kwestie finansowe związane m.in. z rozliczeniami z Komisją Europejską oraz przepisy dotyczące kontroli. Zostały także określone zasady monitorowania postępu i sprawozdawczości z realizacji programów operacyjnych oraz projektów.