Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Unii będzie mniej ubijanych świń

5 stycznia 2016
Jak informuje Bank Gospodarki Żywnościowej mimo rysującej się już coraz wyraźniej tendencji spadkowej w pogłowiu trzody chlewnej, na początku roku wciąż jeszcze uboje w UE były wyższe niż rok wcześniej. Według wstępnych danych Eurostatu, w dwóch pierwszych miesiącach uboje przemysłowe trzody chlewnej w UE-27 wyniosły 41,6 mln szt. i były o 1,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W kolejnych miesiącach liczba ubojów będzie jednak wykazywać tendencję spadkową.

Do wzrostu ubojów w UE o 0,8 mln szt. najbardziej przyczyniła się Hiszpania (+661 tys. szt.), a w dalszej kolejności Niemcy, Włochy i Francja. Największy spadek ubojów zanotowano natomiast w Polsce (-199 tys. szt.) i w Danii (-179 tys. szt.).
Badanie wg stanu na początek grudnia 2011 r. wykazało spadek liczby świń w UE-27 na przestrzeni roku o 1,5 proc. Wprawdzie spadek liczby tuczników o masie 50-110 kg był mniejszy i wyniósł 1,3 proc., jednak biorąc pod uwagę te dane zanotowany w pierwszych miesiącach 2012 r. wzrost ubojów jest dosyć zaskakujący.
- Niemiej jednak szacujemy, że dane za marzec lub kwiecień pokażą spadek ubojów w stosunku do tych samych miesięcy przed rokiem. Wśród krajów, które w styczniu i lutym notowały największe przyrosty ubojów, prawdopodobnie najszybciej spadki pojawiły się w Hiszpanii, a najpóźniej we Francji. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie szczegółowych danych o pogłowiu tuczników o masie 50-80 i 80-110 kg oraz pogłowiu młodych świń o masie 20-50 kg. Szczególnie duże spadki w tej ostatniej kategorii zanotowano w Niemczech (-13 proc. r/r) oraz w Polsce (-10 proc. r/r). Nawet obserwowany wzrost pogłowia w Danii (+3 proc.) nie będzie w stanie uzupełnić w pełni tych spadków, szczególnie, że również Holandia zanotowała niewielki spadek pogłowia (-1 proc.) - oceniają analitycy Banku BGŻ.
Co interesujące dane grudniowe pokazały niewielki wzrost na przestrzeni roku liczby prosiąt o masie poniżej 20 kg (+0,6 proc.). Może to spowodować, że prawdopodobnie w maju liczba ubojów na krótko znów będzie wyższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Ten efekt może być szczególnie widoczny w danych z Niemiec.
Mimo wszystko dane o pogłowiu loch w zasadzie nie pozostawiają złudzeń, co do tego, że na początku drugiej połowy roku liczba ubojów trzody w UE-27 będzie niższa niż w tym samym okresie rok wcześniej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę