W UE w 2009 r. powierzchnia upraw GMO zmniejszyła się o 12 proc. - wynika z informacji sektora biotechnologicznego ISAAA. To głównie skutek wprowadzenia w Niemczech moratorium na uprawę. Powierzchnie uprawy GMO zmalały o około 3 tys. ha.
W sześciu państwach UE, gdzie uprawiana jest kukurydza Bt: Hiszpanii, Republice Czeskiej, Portugalii, Rumunii, Polsce i Słowacji w 2009 roku uprawiano łącznie niemal 95 tys. ha wobec prawie 108 tys. ha rok wcześniej. ISAAA wiąże spadek powierzchni uprawy w Europie z kryzysem ekonomicznym oraz utrudnieniami jakie muszą pokonać farmerzy uprawiający GMO.
Organizacje pozarządowe w tym FoEE są sceptyczne do informacji podawanych przez ISAAA i podkreślają, że udział tych upraw stanowi jedynie poniżej 3 proc. areału a więcej niż 99 proc. stanową uprawy pod produkcję pasz czy biopaliw, a nie żywności. Ponadto uprawy te przyczyniły się do wzrostu zużycia pestycydów w USA i Ameryce Płd. oraz paliw płynnych.
Tymczasem 2009 na świecie powierzchnia upraw GMO wzrosła o 7 proc. (tj. 9 mln ha) do 134 mln ha wobec 125 mln ha w 2008 r. Dominującymi uprawami są: kukurydza, soja, bawełna, oraz rzepak Canola. Wg ISAAA wzrost ten był kontynuacją 9,4% przyrostu w 2008 roku. W zeszłym roku 14 mln farmerów na świecie uprawiało GMO (wzrost o 0,7 mln wobec 2008 roku).