Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W stronę energetyki prosumenckiej

3 grudnia 2015
Forum Rozwoju Efektywnej Energii opracowało dokument ,,modernizacja energetyczna polskiej wsi: w stronę energetyki prosumenckiej, którego celem jest nie tylko zaproszenie do dyskusji, ale również pobudzenie do wspólnego działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.

- W niniejszym dokumencie zawarliśmy wyniki badan przeprowadzonych na zlecenie FREE, opracowanie „Miks Energetyczny dla terenów wiejskich” oraz warte szczególnej uwagi przykłady zastosowania nowoczesnych technologii energetycznych w Polsce. Wskazaliśmy
optymalne modele i warunki rozwoju nowoczesnej energetyki na obszarach wiejskich – mówi Sylwester Śmigiel, przewodniczący Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

Jak podkreśla FREE decyzja o tym, jak ma wyglądać rynek energii w Polsce w ciągu następnych 20 lat, musi uwzględniać potrzeby i możliwości rozwoju wsi. Drzemie w niej bowiem ogromny potencjał, który można uwolnić, wzmacniając jej największe atuty.

- Rozproszony charakter zabudowy na wsi można postrzegać jako przeszkodę dla modernizacji energetycznej. Jednak przy wsparciu źródeł rozproszonych – bariera stanie sie atutem, bo okaże sie, ze pomaga domknąć bilans i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. Umożliwiając rozwój źródeł odnawialnych i niskoemisyjnych, zadbamy o nowe miejsca pracy oraz dodatkowe źródła dochodów dla mieszkańców. Dzięki temu unikniemy pogłębiania sie dysproporcji w jakości życia pomiędzy miastem a wsią, nie mówiąc juz o tym, ze będziemy mieli znaczący wkładzie w ochronę środowiska naturalnego + dodaje Sylwester Śmigiel.

Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) propaguje wiedze na temat nowoczesnych źródeł energii i działa na rzecz zwiększania dostępu do nich, w szczególności na obszarach wiejskich. W ocenie członków FREE modernizacja energetyczna jest warunkiem udziału obszarów wiejskich w konkurencyjnym rozwoju gospodarczym Polski. Jednocześnie wymaga ona odrębnego podejścia i innowacyjnych mechanizmów wsparcia.
FREE prowadzi dialog z lokalnymi społecznościami. Pomaga im zabierać głos w publicznej debacie na temat ich energetycznych potrzeb i możliwości. Współpracuje z ekspertami, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami, którzy dostrzegają problemy, ale i ogromny potencjał drzemiący w obszarach wiejskich w Polsce.



POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę