Przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich budzi wiele zastrzeżeń samorządu rolniczego.
Obowiązujący aktualnie sposób kontroli przestrzegania Zasad Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej nakłada na organ kontrolujący w przypadku wykrycia uchybienia na skutek kontroli w pierwszym roku sankcję w postaci odnotowania w protokole wraz z jednoczesnym pouczeniem o konsekwencjach dalszego nieprzestrzegania ZDPR. Konsekwencjami dalszego nieprzestrzegania jest nałożenie sankcji w postaci pomniejszenia płatności rolnośrodowiskowej o 7 % za każde uchybienie wykryte podczas kontroli.
Natomiast nowy projekt rozporządzenia usuwa dotychczas obowiązującą sankcję wpisaną w protokole z jednoczesnym pouczeniem o konsekwencjach dalszego nieprzestrzegania ZDRP wprowadzając zmianę w systemie polegającą na tym, że wyniku już pierwszej kontroli są nakładane na beneficjenta sankcje w postaci pomniejszenia należnej płatności o 7 % za każde wykryte uchybienie. Świętokrzyska Izba Rolnicza nie podziela poglądu wyrażonego w uzasadnieniu projektu, iż fakt wdrażania trzeci rok działania ,,Wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt’’ wraz z towarzyszącą kampanią informacyjną na jego temat uzasadnia de facto zaostrzenie rygorów przestrzegania ZDPR poprzez nakładanie sankcji finansowych już po pierwszej kontroli.
- Nowe rozporządzenie według założeń projektu ma wejść w życie w 2006 roku , a więc zmiany w systemie nakładania sankcji za nieprzestrzeganie ZDPR obejma beneficjentów z lat 2004 – 2006 , którym przedstawiono - zagwarantowano inny system sankcji za wykryte uchybienia, Powinny zastać utrzymane wcześniejsze ustalenia dotyczące kontroli w stosunku do producentów rolnych, którzy otrzymali płatność w latach 2004 – 2006. Nowe zaś zaostrzenia kontroli zaproponowane w projekcie rozporządzenia powinny zostać w prowadzone na lata 2007 – 2013, a więc na lata nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - mówi Andrzej Sęk, wiceprezes zarządu ŚIR.