Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie regulacji prawnych - integrowanej produkcji

31 stycznia 2008
Jak informuje Departament Hodowli i Odnowy Roślin MR i RW w roku bieżącym planowane jest podjęcie prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94, z późn. zm.), w tym w zakresie przepisów związanych z integrowaną produkcją. W trakcie tych prac poddana zostanie analizie zawarta w przedmiotowym piśmie propozycja przedłużenia okresu ważności zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla producentów z zakresu integrowanej produkcji lub opracowania odrębnego programu szkoleń uzupełniających, dla producentów kontynuujących uczestnictwo w systemie integrowanej produkcji. Jak podkreśla Małgorzata Surawska, Dyrektor Departamentu Hodowli i Odnowy Roślin MR i RW.

należy jednak zaznaczyć, że ewentualna zmiana obowiązujących w tym zakresie przepisów nie może pociągać za sobą ograniczenia w dostępie do wiedzy merytorycznej, niezbędnej dla prawidłowego stosowania zasad integrowanej produkcji, co skutkowałoby obniżeniem standardów tego rodzaju uprawy. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że integrowana produkcja stanowi dobrowolny system jakości żywności, a uczestnicy systemu obok korzyści marketingowych, mogą uzyskać wsparcie finansowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007-2013.

Odnosząc się do propozycji  Świętokrzyskiej Izby Rolniczej dotyczącej zastąpienia studiów podyplomowych dla osób prowadzących szkolenia w zakresie integrowanej produkcji kursami  MR i RW wyjaśnia że zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia z dnia 26 lipca 2004 r. w sprawie integrowanej produkcji (Dz. U. Nr 178, poz. 1834, z późn. zm.) osoby prowadzące szkolenia w zakresie integrowanej produkcji dla producentów powinny ukończyć studia wyższe na kierunku rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo lub pokrewnym oraz zostać przeszkolone w zakresie integrowanej produkcji, zgodnie z programami szkoleń określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Przepisy przywołanego rozporządzenia, określające w sposób szczegółowy program szkoleń dla wykładowców, wraz ze wskazaniem liczby godzin ich trwania, nie przesądzają jednak o formie, w jakiej szkolenia takie powinny być prowadzone.

- Mając na uwadze zapewnienie odpowiednio wysokiego poziomu szkoleń prowadzonych dla producentów rolnych, chcących uczestniczyć w systemie integrowanej produkcji, nie przewiduje się obecnie zmiany programu szkoleń dla wykładowców. Program tych szkoleń został przygotowany w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie przygotowanie merytoryczne wykładowców, którzy z kolei będą przekazywać swoją wiedzę rolnikom. Należy przy tym również zauważyć, że według informacji uzyskiwanych z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, nie występuje obecnie problem niedostatecznej liczby wykładowców. Odnosząc się zaś  do pytania  ŚIR dotyczącego zasad wsparcia udzielanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 informuję, że obecnie w ramach osi 1 PROW przygotowywane są dwa działania, których beneficjentami będą mogli być producenci stosujący integrowana produkcję. Pierwsze z nich - „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” – zakłada refundację kosztów poniesionych przez producentów rolnych, które wynikają z uczestnictwa w systemie jakości żywności. Maksymalna wysokość wsparcia, w przypadku integrowanej produkcji, wynosi 2750 zł rocznie przez pięć lat, przy czym wysokość wsparcia za dany rok oblicza się na podstawie udokumentowanych kosztów poniesionych w związku z kontrolą po przeprowadzeniu której wydaje się certyfikaty IP, kosztów składek na rzecz grupy producentów która realizowała na rzecz członków zadania określone w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 lub 3 ustawy o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94, z późn. zm.) oraz kosztów zakupu publikacji poświęconych prowadzeniu upraw zgodnie z zasadami integrowanej produkcji. Dodatkowo, jeżeli w danym roku producent nie poniósł kosztów związanych z kontrolą, wówczas maksymalna wysokość wsparcia wynosi 750 zł. W ramach działania „Działania informacyjne i promocyjne” planuje się również wspieranie grup producentów realizujących projekty z zakresu informacji i promocji produktów uczestniczących w systemach jakości żywności, w tym integrowanej produkcji. Pomoc będzie polegała na refundacji 70% kosztów kwalifikowanych faktycznie poniesionych na zaakceptowane działania – mówi  Małgorzata Surawska.
 Ponadto producent wytwarzający produkty integrowanej produkcji może ubiegać się dodatkowo o wsparcie z tytułu udziału w programie rolnośrodowiskowym w ramach osi 2 PROW 2007-2013. Spośród 9 pakietów znajdujących się w tym programie występują również takie, w których płatność przysługuje do powierzchni uprawy i ich wymagania nie stoją w sprzeczności z zasadami produkcji integrowanej, np. ekstensywne trwałe użytki zielone, ochrona gleb i wód, czy też strefy buforowe.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę