Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił . do dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pismem w sprawie założeń do projektu zmian ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. KRIR wielokrotnie wskazywała na niewłaściwe wykorzystywanie obecnie działającego SIRZ, prowadzonego przez ARiMR.
- Zaznaczaliśmy, że brak spójności tego systemu z innymi systemami takimi jak np. baza danych o producentach mleka (prowadzona przez ARR), tylko utrudnia właściwe nadzorowanie ewidencji zwierząt gospodarskich w Polsce – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.
Zarząd KRIR w swoim wystąpieniu zaznaczył m.in., że prowadzenie SIRZ powinno być przekazane w gestię MRiRW lub innej jednostki organizacyjnej oraz konieczne jest bezpośrednie włączenie służb weterynaryjnych w prowadzenie SIRZ celem wprowadzania danych o przemieszczaniu i obrocie zwierząt. Istotne jest również włączenie do systemu podmiotów zajmujących się chowem i hodowlą zwierząt, ich ubojem i przetwórstwem, organizacją rynków rolnych, punktów skupu, targowisk, wystaw, miejsc gromadzenia zwierząt, a także uproszczenie procedur wydawania kolczyków i paszportów dla zwierząt.