Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 23 października rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat pakietu legislacyjnego dotyczącego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020.
Radca generalny w MRiRW - Zofia Krzyżanowska poinformowała, że prace nad ramami prawnymi reformy WPR trwały od końca 2011 roku. W Radzie prowadziły je kolejne prezydencje. Rada i Parlament Europejski przyjęły swoje stanowiska w marcu 2013 r., w których znacznie zostały zmienione propozycje KE. Zmiany te generalnie uwzględniały polskie postulaty, np. przedłużenie systemu SAPS, uproszczenie zazielenienia.
Negocjacje nad reformą WPR były uzależnione od tempa prac nad wieloletnimi ramami finansowymi (WRF). Konkluzje w sprawie WRF przyjęte przez Radę Europejską w lutym br. zadecydowały nie tylko o wielkości środków przyszłego budżetu, ale również o istotnych kwestiach technicznych dotyczących WPR. Obecnie w KE trwają prace nad rozwiązaniami, jakie będą obowiązywały do 2020 r., oraz prace nad aktami wykonawczymi i delegowanymi.
Równoległe trwają prace nad przepisami przejściowymi, jakie będą obowiązywały w 2014 r. Przewiduje się, że proces ten zostanie zakończony w grudniu br. W kraju trwają prace nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, którego ostateczny kształt zależeć będzie od przyjętych rozwiązań unijnych.