Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Polsce utrzymuje się nadprodukcja mleka

3 grudnia 2015
W okresie pierwszych sześciu miesięcy roku kwotowego 2014/2015 (od kwietnia do marca) skupiono o 6,74 proc. mleka więcej niż rok wcześniej. Obecnie ryzyko przekroczenia krajowego limitu produkcji mleka wynosi 8,5 proc. - poinformował PAP wiceprezes ARR Lucjan Zwolak. W sumie od kwietnia do września br. rolnicy dostarczyli do skupów ok. 5,47 mld kg mleka.

We wrześniu 2014 r. mleczarnie kupiły ok. 880 mln kg mleka, tj. o 6,1 proc. więcej niż przed rokiem.

Jeżeli dynamika skupu mleka utrzyma się na dotychczasowym poziomie, to producenci mleka będą musieli zapłacić kary (opłatę wyrównawczą) za nadprodukcję w wysokości ok. 70 gr. za litr w przypadku przekroczenia ich indywidualnych kwot dostaw hurtowych.

We wrześniu za litr mleka płacono średnio w skupie 1,24 zł tj. o ok. 10 proc. mniej niż przed rokiem. Według szacunków ARR, koszt produkcji litra mleka kształtuje się na poziomie ok.1,2 zł, więc ewentualna zapłata kary może spowodować straty na produkcji mleka.

Zwolak przypomniał, że Polska występuje w Komisji Europejskiej o odstąpienie od kar w ostatnim roku kwotowania produkcji mleka. Od kwietnia 2015 limitów w Unii już nie będzie i dlatego część rolników, którzy zamierzają specjalizować się w produkcji mleka świadomie zwiększa produkcję.

Polska argumentuje, że eksportuje produkty mleczarskie głównie do krajów pozaunijnych, co nie zakłóca konkurencji na rynku UE, a jest odpowiedzią na rosnący popyt na produkty na świecie.

Zwolak dodał, że ponadto Polska wnioskuje do KE o uwzględnienie tzw. współczynnika tłuszczu. Zgoda Komisji oznaczałaby zmniejszenie przekroczenia limitu dostaw mleka o 1-1,5 proc.

Wiceszef Agencji Rynku Rolnego zwrócił też uwagę, że produkcja mleka rośnie, ale także zwiększa się wewnętrzy popyt na produkty mleczarskie. W 2005 r. średnio spożywaliśmy 173 litrów mleka rocznie na osobę, w 2013 r było to już 206 litrów (bez masła).

W zakończonym 30 marca roku kwotowym 2013/2014 limit produkcji mleka został przekroczony o ok. 170 mln kg, czyli o 1,7 proc. Limit produkcji mleka dla Polski wynosi 10 mld 56 mln kg mleka i jest on taki sam jak w ubiegłym roku.


POWIĄZANE

Tomasz Ognisty nie ustaje w walce o ziemię dla rolników. V-ce przewodniczący rol...

Współczesne rolnictwo, podobnie jak wiele innych gałęzi gospodarki, musi sprosta...

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę