Mamy pokaźne zasoby niekonwencjonalnych źródeł energii, z których mogą korzystać nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim obywatele. Takie projekty nie są kosztowne i można je łatwo eksploatować – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.
Rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, rozwiązania prawne dla tego sektora oraz inwestycje w nowe moce wytwórcze to główne zagadnienia omówione podczas debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazeta Prawna oraz Fundację Green Cross Poland.
Wicepremier Pawlak przypomniał, że rozwój OZE w pełni wpisuje się w strategię zawartą w „Polityce energetycznej Polski do 2030”. Szczegółowe rozwiązania natomiast znalazły się w „Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych” – W MG kończymy także prace nad ustawą, która ureguluje funkcjonowanie tego sektora w naszym kraju – dodał.
Wicepremier podkreślił, że w projekcie nowej ustawy znalazły się m.in. propozycje promujące mikroinstalacje. - Mamy pokaźne zasoby niekonwencjonalnych źródeł energii, z których mogą korzystać nie tylko duże przedsiębiorstwa ale przede wszystkim obywatele. Takie projekty nie są kosztowne i można je łatwo eksploatować – zaznaczył.
W opinii wicepremiera przy planowaniu inwestycji w sektorze energetycznym należy także zwrócić uwagę na rozwiązania zwiększające efektywne wykorzystanie energii. – Pozwoli to nie tylko racjonalnie zarządzać wytwarzaną energią ale także obniżyć emisję gazów cieplarnianych – zaznaczył.
Organizatorem debaty „Odnawialne Źródła Energii – kierunki rozwoju energetyki w Polsce” była redakcja Dziennika Gazety Prawnej oraz Fundacja Green Cross Poland. Wzięli w niej udział Krzysztof Kilian - prezes PGE, Mariusz Klimczak - prezes BOŚ, prof. Maciej Nowicki, Jacek Bieńkowski – dyrektor ds. inwestycji Tauron Ekoenergia oraz Wojciech Sztuba z TPA Horwath Sztuba, Kaczmarek. Spotkanie odbyło się 28 maja 2012 r.