Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Gdańsku - V Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego

30 maja 2011
Kiełbasa gburska, żurawina przecierana i konfitura z truskawek kaszubskich - m.in. te produkty okazały się hitami V Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego. Impreza, mająca służyć promocji regionalnych potraw i produktów, odbyła się w niedzielę w Gdańsku.
Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego organizowane jest co roku od pięciu lat przez samorząd wojewódzki. Impreza miała miejsce w Parku Oliwskim, w sąsiedztwie Katedry Oliwskiej. Na kilkudziesięciu stoiskach ustawionych nieopodal kościoła odwiedzający mogli posmakować i kupić produkty oraz tradycyjne potrawy powstające na całym Pomorzu.
W ramach imprezy odbył się także konkurs, w którym jury wybrało najsmaczniejsze - jego zdaniem - produkty. Przyznano kilkanaście nagród, m.in. za kiełbasę gburską przygotowaną przez Dorotę Łosińską z Karsin, żurawinę przecieraną autorstwa Marii Jońcy z Dębnicy Kaszubskiej czy konfiturę z truskawek kaszubskich przygotowaną przez "Stowarzyszenie kobiet Zgorzałego" ze Stężycy.
Jury wybrało też kilka potraw i produktów, które będą reprezentowały region pomorski w XI edycji konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów". Ten ogólnopolski konkurs zostanie rozstrzygnięty na targach Polagra Food, które odbędą się w pierwszej połowie września w Poznaniu. Pomorskie reprezentować będzie na nim m.in. zupa z dyni po chłopsku czy placki ziemniaczane z konfiturą mermecką.
Promocja potraw przyrządzanych według starych, tradycyjnych receptur jest jednym z zadań samorządów wojewódzkich. Pomorskie może się poszczycić aż 113 zarejestrowanymi produktami tego typu, co daje mu pozycję lidera w Polsce. Na krajowej liście, którą prowadzi minister rolnictwa i rozwoju wsi, jest obecnie ok. 800 produktów.
Tylko w tym roku na pomorską listę tradycyjnych produktów regionalnych wpisane zostały m.in.: kaszubski kuch marchewny, wieprzowina w słojach z Żuław, szmurowana, czyli duszona na wędzonce kapusta, pierśnik dębogórski, powiślańska śliwka w occie, kukle kaszubskie oraz gołąbki z pęczaku z grzybami.
Produkt ma prawo zgłosić do listy każdy wytwórca: przedsiębiorstwo, stowarzyszenie czy osoba prywatna. W Pomorskiem wiele produktów zgłaszają koła gospodyń wiejskich. Aby znaleźć się liście, trzeba m.in. udowodnić, że dana receptura jest wykorzystywana niezmiennie od co najmniej 25 lat i wykonywana przy użyciu tych samych tradycyjnych metod.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę