Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że tegoroczne zbiory jabłek w Chinach mogą być niższe niż w roku poprzednim. Zgodnie z oczekiwaniami Chińskiego Ministerstwa Rolnictwa (dane zaprezentowane na China International Juice Industry Conference) wynieść mogą one 34,7 mln ton w stosunku do 38,7 mln ton zebranych w 2013 roku. Zmniejszenie zbiorów oznaczać może dalsze ograniczanie roli Chin w światowym eksporcie jabłek świeżych jak też koncentratu jabłkowego w sezonie bieżącym.
Należy zaznaczyć, że 2013 roku według danych UN Comtrade eksport jabłek świeżych z Chin zmniejszył się w porównaniu do 2009 roku o 15% do 995 tys. ton a eksport koncentratu jabłkowego o 25% do 598 tys. ton. Zmniejszenie produkcji może być czynnikiem wpływającym pozytywnie na polski rynek jabłek. Efekt ten może być silniejszy w obliczu wciąż wzrastającej konsumpcji jabłek w tym kraju.
Jeśli wierzyć danym zaprezentowanym przez chińskie Ministerstwo Rolnictwa [za Foodnews] spożycie jabłek w Chinach wynosi 23,7 kg/osobę [2012 rok] co oznacza, że jest wyższe od notowanego w krajach europejskich (niespełna 20 kg). W długim okresie jego zwiększanie może zatem nie przebiegać tak dynamicznie jak w minionej dekadzie. Jest to istotne z punktu widzenia możliwości zwiększenia produkcji w tym kraju w latach kolejnych. Wynika ona po pierwsze z systematycznie rosnącej powierzchni upraw. Wg danych FAOStat w latach 2007-2012 zwiększyła się ona o 5% do 2,06 mln ha. Z drugiej strony wzrasta również przeciętna wydajność chińskich sadów jabłoniowych, choć w dalszym ciągu pozostaje relatywnie niska w stosunku do krajów Unii Europejskiej, wynosząc 18 t/ha. Można zatem oceniać, że rola Chin na światowym rynku jabłek jak też zagęszczonego soku jabłkowego, mimo ograniczania na przestrzeni ostatnich lat, wciąż pozostanie istotna.