Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

V Walne Zebranie Członków AgroBiznesKlubu

15 kwietnia 2003

V Walne Zebranie Członków AgroBiznesKlubu odbyło się 14 kwietnia br. w Warszawie. Zaprezentowano na nim sprawozdanie z ponad trzyletniej działalności Stowarzyszenia oraz wybrano nowe władze, przed którymi stoi zadanie poprowadzenia ABK przez kolejne trzy lata – okres trudny dla polskiego rolnictwa, biorąc pod uwagę konieczność rozwiązania problemów przed jakimi stoi polski agrobiznes w przededniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.  Sprawozdawczo-wyborcze zebranie ABK zaszczycili swoją obecnością prezes Agencji Rynku Rolnego Ryszard Pazura, wiceprezes Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Andrzej Janicki oraz Jarosław Dąbrowski z gabinetu ministra rolnictwa.

Działalność Zarządu AgroBiznesKlubu za ubiegłe trzy lata przedstawił Zygmunt Jodko, prezentując istotne w działalności Stowarzyszenia spotkania lobbujące interesy polskich rolników oraz producentów żywności w myśl hasła przyświecającego spotkaniu – "Żywność – to jest nasza specjalność, to wiano, które należy wnieść do wspólnej Europy". W porządku obrad znalazło się także sprawozdanie finansowe przedstawione przez Zbigniewa Grycana, po którym przystąpiono do wyboru nowych władz Zarządu oraz Rady Nadzorczej ABK. Nowe władze Zarządu stanowią:

  1. Jan Ciesielski – prezydent,
  2. Leon Wawreniuk – wiceprezydent,
  3. Zygmunt Jodko – wiceprezydent,
  4. Maciej Paradowski – wiceprezydent,
  5. Elzbieta Wojciechowska-Lipka – sekretarz,
  6. Andrzej Pyrz – skarbik,
  7. Teresa Mokrysz – członek 

W skład Rady Nadzorczej Stowarzyszenia AgroBiznesKlub weszli:

  1. Roman Jagieliński – przewodniczący,
  2. Andrzej Warchoł – wiceprzewodniczący,
  3. Jan Zwoliński – wiceprzewodniczący,
  4. Jan Glacel – sekretarz,
  5. Aleksander Lubiński – członek,
  6. Anna Wysocka – członek.

Kierujący dotąd pracami ABK Zbigniew Grycan został honorowym prezydentem Stowarzyszenia. Za sukces minionej kadencji uważam wypromowanie logo Stowarzyszenia. Byliśmy obecni wszędzie tam gdzie coś istotnego działo się związanego z rolnictwem, czy też sektorem rolno-spożywczym. Nasz głos już się liczy i jestem przekonany, że obecnie nowe władze będą jeszcze intensywniej pracowały, ze względu na zbliżające się wejście Polski do Unii Europejskiej –  powiedział prezydent Grycan

Jan Ciesielski – nowo wybrany prezydent ABK ze Stowarzyszeniem jest związany od momentu jego powstania. Muszę powiedzieć, że bardzo dużo już zrobiliśmy, ale plany są olbrzymie. Jesteśmy przed okresem wejścia do Unii, w związku z czym jest dużo spraw, które chcielibyśmy poprzez ABK poruszyć. Dla mnie bardzo istotne jest w tej chwili, by doprowadzić do tego, żeby wszystkie prace prowadzone w ministerstwie rolnictwa i w resorcie finansów były realizowane w oparciu o konsultacje z AgroBiznesKlubem. Nasi członkowie są najlepsi w branży, to ludzie z ogromnym doświadczeniem. Konsultacja w tym zakresie może prowadzić do bardzo dobrych i skutecznych działań. Zakładam, że powstaną grupy problemowe, które będą się zajmowały poszczególnymi zagadnieniami związanymi z rolnictwem, zgodnie ze specjalnościami poszczególnych członków Stowarzyszenia. Prezydent Ciesielski zapowiedział, że  w kolejnym trzyletnim okresie działalności ABK, będzie przywiązywał baczniejszą uwagę do Internetu, jako narzędzia kontaktu z rolnikami i producentami rolno-spożywczymi w kraju.

Kolejne trzy lata działalności AgroBiznesKlubu przypadają na trudny dla polskiego rolnictwa okres, związany między innymi z uregulowaniem rynków rolnych. O tym jakie działania interwencyjne zmierza podjąć Agencja Rynku Rolnego powiedział  prezes Ryszard Pazura. Na rynku zboża zamierzamy szerzej zastosować instrument dopłat do prywatnego przechowywania zbóż, nawet do 1 miliona ton. Łączny zakres interwencji, już według zasad stosowanych w Unii Europejskiej, głownie co do wymogów jakościowych, jest o pół miliona ton większy niż w roku ubiegłym. Na rynku mięsa stosujemy przede wszystkim instrumenty oswobadzające rynek. Tu także będziemy stosować dopłaty do przechowywania prywatnego. Skończył się już zakup na potrzeby rezerw państwowych, zaczął się skup na zapasy interwencyjne, ale głównym priorytetem jest zdjęcie podaży. Aktualnie funkcjonujące ceny interwencyjne zwiększono przeciętnie o 10 groszy. Będziemy interweniować także na rynku tytoniu. Zmienimy tu system dopłat na dopłaty dla producenta tytoniu, a nie dla zakładu przetwarzającego. Na rynku mleka Agencja stosuje kilka instrumentów interwencyjnych, znanych z roku ubiegłego. W Unii Europejskiej na tym rynku stosuje się ich aż jedenaście. Rynki skrobi ziemniaczanej i miodu pszczelego pozostają bez zmian jeśli chodzi o stosowanie instrumentów interwencyjnych - powiedział prezes Pazura. Gdyby były pieniądze, byłaby szansa na szersze dostosowania, a ponieważ nie ma środków, trzeba się będzie cieszyć tym co jest – dodał.

Obecny na spotkaniu Andrzej Janicki, wiceprezes AWRSP zapowiedział zmiany w działalności Agencji związane z ustawą o ustroju rolnym. Ustawa, która od wtorku jest w legislacyjnym opracowaniu Senatu i otrzyma kształt zbliżony do tego, który opuścił Sejm, będzie korzystna dla rolnictwa polskiego, dla agrobiznesmenów. Agencja ma za zadanie nie tylko sprzedaż i dzierżawę polskich zasobów rolnych, ale jej zadania wynikają także z przekształcania wsi, aktywizacji zawodowej, przede wszystkim środowisk popegeerowskich. Mimo mizerii finansowej w jakiej Agencja się znalazła, głównie ze względu na sprawę tzw. mienia zabużańskiego oraz przedłużających się prac nad ustawą o ustroju rolnym, będą istniały przesłanki do dalszej racjonalnej sprzedaży gruntów i prowadzenia w większym zakresie działalności dzierżawnej i okołodzierżawnej. Andrzej Janicki życzył członkom ABK, by agrobiznes w ramach Unii Europejskiej miał się lepiej niż obecnie.


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę