MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Ustrój rolny w Senacie.

20 marca 2007
Rząd spóźnia się więc sprawy postanowili wziąć w swoje ręce senatorowie. W parlamencie rozpoczęły się pracę nad zmianą ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zbiegło to się w czasie z przejęciem nadzoru nad Agencją Nieruchomości Rolnych przez resort rolnictwa.

Obecnie przy każdej transakcji kupna-sprzedaży gruntów rolnych trzeba pytać Agencję Nieruchomości Rolnych czy chce skorzystać z prawa pierwokupu. Resort rolnictwa zamierza zlikwidować obowiązek zgłaszania transakcji poniżej jednego hektara. Problem w tym, że prace nad tym dokumentem ślimaczą się. Dlatego zmiany - bez oglądania się na rząd - postanowili zainicjować senatorowie.

Jerzy Chróścikowski – senator PiS: - Chcemy aby Agencja Nieruchomości nie korzystała z pierwokupu, nie zatrzymywała procesu – będzie to taniej, szybciej i sprawniej.

Agencja dzięki temu będzie miała mniej niepotrzebnej biurokratycznej pracy i będzie mogła lepiej zająć się swoimi zadaniami, w tym kształtowaniem ustroju rolnego państwa. A tu szykują się kolejne zmiany. Rząd od dawna planuje ograniczeniu dostępu do przetargów na państwową ziemię.

Henryk Kowalczyk – wiceminister rolnictwa: - To są te działania, które mogą zachęcić rolników, którzy chcą kupować ziemię, ale nie są w stanie konkurować na otwartym przetargu.

Dlatego rząd proponuje, aby do organizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych przetargów stawali tylko ci rolnicy, którzy mają nie więcej niż 100 hektarów gruntów. Po drugie będą mogli brać w nich udział tylko prawdziwi rolnicy, czyli osoby zameldowane na wsi przynajmniej od trzech lat. Na jednym przetargu będzie można kupić nie więcej niż dwukrotną średnią wielkości gospodarstwa w danym województwie. To propozycje sprzed kilku miesięcy, które wciąż nie trafiły do parlamentu. Senatorowie zapowiedzieli, że będą się domagać od resortu rolnictwa przyśpieszenia prac.
 

POWIĄZANE

Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców Do 2035 roku liczba o...

Znani eksperci nie mają żadnych złudzeń. 2024 rok pod względem podatków wyglądał...

Transport, logistyka i motoryzacja będą powiększać zespoły – 4 na 10 firm chce z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę