Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ustawa o urlopach macierzyńskich w kwietniu w Sejmie

3 grudnia 2015
Szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że projekt ustawy dotyczącej wydłużenia urlopów macierzyńskich może trafić do parlamentu w kwietniu. Minister powiedział w poniedziałek, że w tym tygodniu chciałby przesłać projekt na komitet stały Rady Ministrów.
W projekcie nowelizacji kodeksu pracy MPiPS proponuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym dowolnie mogą dzielić się ojciec i matka. Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a dodatkowy - cztery tygodnie.
Przepisy wydłużające urlop macierzyński do roku mają objąć nie tylko rodziców dzieci urodzonych po ich wejściu w życie (planowo 1 września), ale także osoby, które będą wtedy na urlopach. Ponieważ do dłuższych urlopów będą mieli prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca, wywołało to protesty rodziców dzieci urodzonych w pierwszym kwartale. W poniedziałek minister odniósł się do postulatów ruchu "Matek Pierwszego Kwartału".
"Zdarzały się wydłużenia urlopu macierzyńskiego, które następowały w grudniu i nie obejmowały całego rocznika. To nie jest praktyką, że nowe przepisy obejmują cały rocznik, chyba że jakieś rozwiązanie wchodzi w życie od 1 stycznia. Ale czy lepiej by było, gdyby ta ustawa weszła w życie 1 stycznia 2014 r.?" - pytał minister.
Przypomniał, że gdy premier Donald Tusk zapowiedział wydłużenie urlopów w swoim expose, mówił o drugiej połowie roku. "Potem padł termin 1 września i początkowo myśleliśmy, że obejmie wszystkie dzieci urodzone po 1 września, bo tak jest w Polsce większość ustaw konstruowanych, że obejmują to, co ma miejsce po ich wejściu w życie. Chcąc być jak najbardziej otwarci, zaproponowaliśmy taką wersję ustawy, która obejmie i rodziców będących w momencie jej wejścia w życie nawet na ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego. Teraz widać, że nigdy nie da się uszczęśliwić wszystkich" - mówił Kosiniak-Kamysz.
Według Kosiniaka-Kamysza projekt ustawy może trafić do Sejmu w kwietniu. "W tym tygodniu chciałbym przesłać projekt na komitet stały Rady Ministrów. Jak komitet stały się nim zajmie, rekomenduje go Radzie Ministrów, trafi na posiedzenie rządu i myślę, że w trybie szybkim do parlamentu. Termin wejścia z życie 1 września nie jest zagrożony, ponieważ mamy jeszcze te kilka miesięcy pracy w parlamencie" - powiedział.
Szef MPiPS podkreślił, że w jego odczuciu rząd "poszedł najszerzej, jak to tylko było możliwe, chcąc wprowadzić te rozwiązania jak najszybciej". "Myślę, że ważne jest, że one wchodzą w tym roku, ważne, że obejmują znaczącą część dzieci urodzonych w tym roku. Ale zawsze ktoś będzie pokrzywdzony" - tłumaczył. Zaznaczył, że objęcie nowymi przepisami dzieci urodzonych w pierwszym kwartale kosztowałoby pół miliarda.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę