7 lipca weszły w życie przepisy usprawniające działalność e-sądów
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, przyjęta 10 maja 2013 r., ogranicza możliwość nadużywania elektronicznego postępowania upominawczego do ściągania przedawnionych długów. Nowe przepisy przewidują, że przed e-sądem można będzie dochodzić wyłącznie roszczeń powstałych do 3 lat przed wniesieniem sprawy.
W postępowaniu przed e-sądem powód będzie miał obowiązek podać już w pierwszym piśmie procesowym numery PESEL lub NIP pozwanego, ewentualnie KRS. W innych postępowaniach osoba wnosząca pozew będzie musiała w nim wpisać wyłącznie własny PESEL i NIP, a dane identyfikujące pozwanego ustalać będzie z urzędu sąd. Ponadto, jeżeli w elektronicznym postępowaniu upominawczym wierzyciel świadomie wskaże w pozwie błędny adres dłużnika, będzie mógł zostać ukarany grzywną.
Ustawa ma także zwiększyć prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym. Chodzi np. o sytuacje, w których nakaz zapłaty jest wydawany pod nieobecność dłużnika. W takich przypadkach komornik na samym początku postępowania komorniczego będzie miał obowiązek poinformować dłużnika o przysługujących mu prawach, w tym o prawie do odwołania. Zmiany dotyczą spraw prowadzonych na podstawie nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym, a także w postępowaniu nakazowym i upominawczym.